Za sve je „kriv“ Kolumbo: Od čuture za vodu do neprikosnovne vladarke jeseni (RECEPT)

Bila jednom jedna tikva. Prava pravcata muskatna tikva baš onakva za koju nikad ne čuh da postoji. A onda mi je strina jednu takvu muskatnu donela u želji da napravim pitu bundevaru od nje. Međutim! O međutim!

Imam ja druge planove sa njom. Saznaćete uskoro koje 🙂

Prvo da znate da treba da zahvalimo Kolumbu na ovom povrću. Upravo ga je on doneo u Evropu 1492, jer ju je „otkrio“ na tlu današnje Amerike. Tačnije, Meksika. Odatle potiče ovo vrlo ukusno i zdravo povrće. Inače, muskatna tikva se susreće i kod nas i vrlo često se vidi na Danima ludaje. Poznata je kao carica bundeva.

Nekada su žene u Staroj Grčkoj i Rimu pravile pomade od tucanog semena tikve i maslinovog ulja i nanosile je na lice zbog uklanjanja pega. U srednjem veku su hodočasnici nosili posude od tikve vezane za pojas, kao čuture. Oni koji su bolovali od lepre u srednjem veku, imali su posude za vodu od tikve privezane za duže štapove i školjke prišivene na ogrtače i šešire. Tako su se razlikovali.

Kakva je to muskatna tikva? To je bundeva u obliku tamburice ili omanje gitare. E sad, ne da je ukusna nego je i niskokalorična, a obiluje vitaminima i mineralima. Ukus joj je takav da neke podseća na dinju (rođaci su čudo). Naziv muskatna dolazi od toga što miriše.

Može da se koristi kao mlada, kada pulpa ima kao limun žutu boju ili kao zrela, kada pulpa postaje tamnije narandžasta i slatka. Neki ljudi uživaju da je jedu sirovu.

Sto grama bundeve ima 27 kalorija, 91 odsto vode, 4,9 grama ugljenih hidrata (od toga su šećeri 2,7 grama, skrob 0,7 grama i  vlakna 1,4 grama), 0,6 grama belančevina, 202 miligrama kalijuma, jedan miligram natrijuma,  20 miligram kalcijuma, 40 mg fosfora i 0,125 miligrama mangana. Od vitamina, tikva sadrži provitamin A, vitamine B1, B2 i niacin.

Baš zato bi ova namirnica trebalo da je često na stolu. Samo jedna šoljica muskatne tikve sadrži 145 odsto preporučene dnevne doze vitamina A i jedan je od najbogatijih prirodnih izvora alfa i beta karotena koji su od velike važnosti za zdravlje očiju i dobar vid.

Muskatna tikva je siromašna mastima, ali među onima koje sadrži najviše je zdravih omega 3 masnih kiselina koje se u povrću retko nalaze. Najviše omega 3 masnih kiselina ima u semnkama, pa nemojte da ih bacate kada čistite bundevu. Sem toga, bundeva reguliše šećer u krvi i štiti organizam od gripa i prehlade, jer u sebi ima kompleks vitamina B i vitamin C.

A sad ono što svi najviše volimo – recept!

Pene s muskatnom tikvom i pančetom (za četiri porcije)

ukupno vreme: 40 minuta

Sastojci:

  • 60 gr pančete
  • 3 glavice duguljastog vlašca, oljuštene
  • ½ sveže crvene ljute papričice
  • 650 g muskatne tikve bez kore i semenki
  • 2 grančice svežeg ruzmarina (samo listovi)
  • 600 ml vrućeg bujona od povrća
  • 400 g pena
  • 10 g parmezana + još malo za posluživanje
  • ekstra devičansko maslinovo ulje, morska so, mleveni biber

Priprema:

Najpre pripremite sastojke. Sitno iseckajte pančetu, vlašac i papričicu i isecite tikvu na kockice od jednog centimetra. Zagrejte četiri kašike maslinovog ulja u velikom tiganju na srednje jakoj vatri, ubacite pančetu i pržite jedan minut, zatim umešajte vlašac, papričicu i listove ruzmarina. Pržite još dva do tri minuta, a onda umešajte tikvu i nalijte vruć bujon. Pustite da provri, a onda neka se krčka još 20 minuta dok tikva omekša i tečnost malo ispari.

U međuvremenu, u velikoj šerpi s posoljenom ključalom vodom skuvajte pene, tako da budu baš al dente – nastaviće da da se kuvaju u sosu, pa je bitno da budu nedokuvane. Pošto sačuvate malo vode, ocedite pene i dodajte ih sosu. Nežno promešajte, dodajte malo sačuvane vode ako je potrebno da se razredi, pa kuvajte još dva minuta da pene upiju sve divne ukuse.

Dodajte sitno rendani parmezan i mešajte dok ne dobijete kremasti sos. Neposredno pred služenje pospite malo bibera i još malo parmezana.

 

U saradnji sa Vulkan izdavaštvom

 

Fotografije: Pinterest, Pixabay.com, lična arhiva

 

Ostavite odgovor