Svi znaju da se danas uparuje hrana sa vinom. Zato, svaki restoran koji drži do renomea ima svog somelija koji pomaže gostima da dobro slože jelo i vino. Kao što postoje somelijei za vino, tako postoje i somelijei za pivo, koji u svetu pomažu ljubiteljima ovog osvežavajućeg pića da izaberu pivo i odgovarajuću hranu uz pivo.
Kod kombinovanja piva i hrane isto je kao i kod kombinovanja vina i hrane – sve se svodi na uparivanje ukusa. Mark Strubent, poznati belgijski somelije za pivo, kaže da pivo odlično ide sa hranom zbog bogatog ukusa i toga što osvežava. Zato i može da se kombinuje sa različitim jelima. Ako se konzumira pre obroka, pivo „radi posao“ i dobro se uparuje sa hranom, jer hmelj, koji je sastavni deo piva, stimuliše apetit.
Podela piva
Ne znam da li znate, ali postoje samo dve vrste piva i da biste, kao, bili neki ekspert dovoljno je da znate da postoje lager i ejl piva. Osnovna razlika je u kvascu. I to je jedina mudrost. Sva piva, zapravo, nastaju od ova dva.
Ejl tipovi piva su stara piva koja datiraju od pre 11500 godina. Lager piva su „novija“ piva koja datiraju od pre nekoliko stotina godina.
Ejl piva se fermentišu na relativno visokim temperaturama kraće vreme, dok lageri stoje dugo na hladnoj temperaturi. Ejl piva imaju gornju fermentaciju (kvasac pluta gore u pivu za vreme fermentacije), dok lageri imaju donju fermentaciju (kvasac potone na dno piva za vreme fermentacije).
Ejl piva imaju puniji ukus, aromu slada, začina ili voća, obično su tamnija i imaju mnogo vrsta. Lageri su piva koja se najčešće piju. Ona su osvežavajuća, laka i predstavljaju najpopularnija piva na svetu.
I da ne zbunjujem pošten svet, hajde da napravim još jednu malo veću podelu.
Staut i porter piva
Iako je vrlo mala razlika između porter i staut piva, ona se ipak razlikuju. Porter je tamne boje, ima voćkasto suv ukus i pravi se gornjom fermentacijom. Poput ejl piva, dobija se kombinacijama prženog slada da bi se pojačali ukus, boja i miris. Staut je crne boje i dobija se gornjom fermentacijom.
Staut, koji nije toliko sladak, sadrži bogatu, kremastu penu, a boju i ukus dobija od ječma. Za staut piva se često koristi neslađeni ječam koji se prži zbog dobijanja tamnije boje i arome kafe.
Pilsner
Pilsner pivo je zapravo brat blizanac lager piva. Pravi se od neutralne ili vode sa visokom Ph vrednošću. Često je zlatkaste boje, blago suvog i gorkog ukusa. Veći sadržaj hmelja ga razlikuje od lagera.
Pšenična piva
Pšenična piva su veoma lagana, lako se piju i imaju nešto malo kiseline. Pšenica im daje mekoću i zbog nje je često mutno.
Voćna piva
Ovde nije reč o redlerima. Većina ovih piva spada u ejl piva, ali nemaju ejl karakteristike. Da bi arome voća mogle da se osete, ukus slada nije dominantan i ova piva najčešće imaju blagu gorčinu.
Indija pejl ejl
Prvo indija pejl ejl pivo je napravljeno u Engeleskoj sa mnogo hmelja da bi opstalo na putu do britansih vojnika u Indiji.
Ameriken pejl ejl
Reč je o običnom engleskom IPA, gde dominira hmelja. Pivo ima lep miris citrusa koje ostavlja snažan, a ujedno gorak ukus u ustima.
Smeđi ejl
Braun ejl je dobio ime zbog smeđe boje i ukusa karamele i čokolade. Može da sadrži citrusne note, a može da bude i teško pivo koje odlikuje ukus slada i lešnika. Ova karakteristika zavisi odakle pivo dolazi.
Blond
Ovde je reč o ejl pivima, koja su veoma svetle boje u kojima se oseća svežina, suvoća i blaga gorčina. Aromu dobijaju od hmelja, a slatkoću od slada.
Amber
Amber piva poseduju snažan ukus slada i naznake karamele. Amber može da bude i lager i ejl.
Bok
Bok, što u prevodu sa nemačkog jezika znači „jarac„, je lager pivo sa većim sadržajem alkohola. Reč je o pivu tamnije boje, sa ukusom slada i karamele. Može biti lakši i sa više hmelja, jači i punog slada ili veoma jak, koji se dobija smrzavanjem i uklanjanjem leda, da bi dobio na jačini.
Pejl Ejl
Pejl ejl ima voćkast ukus i boje je bakra. Naravno, nastao je u Engleskoj. To je gorče pivo, sa nešto više hmelja i odlično ide uz začinjenu hranu.
Trapist piva
Na svetu postoji samo deset manastira koji prave i prodaju autentična trapist piva. Od toga se šest nalaze u Belgiji, dva u Holandiji, jedan u Austriji i jedan u Americi. Ova piva odlikuje jačina, tamna boja i bogat, kompleksan ukus na koji utiče kvasac.
Lajt piva
To su veoma svetla piva, slabog ukusa. Ona sadrže manje kalorija od običnog piva i nešto manji udeo alkohola.
Uparivanje hrane i piva
Ko kaže da ne idu suši i pivo? Evo dokaza da to baš nije tako:
Indija pejl ejl
To su: Punk IPA, Brrkaaa, IPA, Snažno…
Odlično idu uz jaku začinjenu hranu, poput karija, čokoladni kolač ili krem brule.
Sir: gorgonzola.
Recepti
Kari od krompira leblebija i karfiola ( šest do osam porcija)
vreme: 50 minuta
Sastojci:
- 1 veća glavica crnog luka
- 2 čena belog luka
- 5 cm đumbira
- 1 dugačka ljuta papričica
- 2 kašike maslinovog ulja
- 2 kašike karija u prahu
- 1 kašičica kima u prahu
- 1 kašičica mlevenog korijandera
- 1 kašičica semena crne slačice
- 1 srednji karfiol (oko 500 g)
- 400 g krompira
- 1 kašičica paradajz pirea
- 1 konzerva (400 g) seckanog paradajza
- 1 l pileće supe ili supe od povrća
- 2 konzerve (od po 400 g) leblebija
- sok od jednog velikog limuna
- morska so, mleveni biber
- ½ veze svežeg korijandra (samo listovi)
Priprema:
Sitno iseckajte crni i beli luk, đumbir i papričicu i stavite zajedno s uljem i svim začinima u veoma veliku šerpu s debelim dnom. Pržite na srednjoj vatri oko pet minuta, dok ne omekša, uz često mešanje. Za to vreme, razdvojte karfiol na cvetove i odstranite mu stabljiku i isecite krompir na komade od 2,5 cm.
Umešajte paradajz pire u tiganj i pržite još dva minuta, a potom dodajte seckani paradajz i supu (ako vas mrzi, upiotrebite kocke za supu), kao i karfiol, krompir i leblebije. Sačekajte da provri, pa prekrijte, smanjite vatru i krčkajte oko 35 minuta, odnosno dok se karompir i karfiol ne skuvaju. Nacedite limunov sok i začinite po ukusu (važno je da začinite pred sam kraj – sos će se pred sam kraj kuvanja zgusnuti, pa će mu se pojačati ukus i moguće je da će već biti dovoljno slan). Pospite listovima korijandra i poslužite uz grčki jogurt. Lepo se slaže sa pirinčem i toplim naanom (indijskim hlebom).
Savet: Možete da stavite i smrznuti karfiol, a ako nema karfiola, zamenite ga brokolijem ili mukast tikvom, dodajte i spanaća, ma šta god da nađete u frižideru!
Fantastični čokoladni kolač (16 porcija)
vreme : sat i po vremena + hlađenje
Sastojci za patišpanj:
- 350 g brašna
- 65 g kakaoa u prahu
- 570 g kristal šećera
- 1 kašičica sode bikarbone
- 240 ml ohlađene kafe
- 240 ml malćenice
- 210 ml ulja
- 7 jaja
- 270 g maslaca
- 50 g smeđeg šećera
- 250 g brašna s praškom za pecivo
- ¼ kašičice ekstrakta vanile
- 3 kašike mleka
Sastojci za puter krem fil:
- 300 g maslaca
- 530 g šećera u prahu
- 1 slani karamel
- ½ čokoladnog ganaša
- izlomljene slane perece
Priprema fila:
Da biste napravili fil, mutite maslac mikserom četiri minuta, dok ne dobijete bledu, glatku masu. Prosejte šećer u prahu i ½ kašićice soli u veliku činiju, pa dodajte maslacu u dva navrata, pri čemu posle svakog dodavanja treba dobro da izmiksujete smesu. Postepeno dodajte nešto više od ½ slanog karamela i mutite tri do pet minuta, dok ne dobijete glatku masu. Kada se patišpanj prohladi, oštrim reckastim nožem odstranite gornji deo, tako da dobijete lepu, ravnu površinu, a onda pažljivo svaki vodoravno presecite na pola tako da dobijete osam patišpanja.
Premažite jedan patišpanj osminom puter krema, prelijte slanim karamelom, prekopite patišpanjem s karamelom, premažite filom, pa ponovite postupak. Kada stavite poslednji patišpanj, pomoću noža za torte premažite čitav kolač čokoladnim ganašem, pospite perecama i prelijte sa još malo slanog karamela.
I još:
- 4 okugle tepsije prečnika 20 cm, podmazane i obložene papirom za pečenje
Slani karamel (za 300 ml)
vreme: 15 minuta
Sastojci:
- 245 ml slatke pavlake
- 1 kašičica ekstrakta vanile
- 220 g kristal šećera
- 1 puna kašičica morske soli
Priprema:
U manjoj šerpi zagrejte slatku pavlaku i ekstrakt vanile na tihoj vatri. U međuvremenu, u drugu šerpu sipajte šećer i šest kašika vode i stavite na jaku vatru da proključa, ali nemojte mešati. Pustite da vri i penuša pet do osam minuta, dok ne dobije lepu, intenzivnu boju ćilibara. Držite na oku – čim bude gotovo sklonite sa vatre, a onda polako dodajte toplu pavlaku s vanilom uz neprekidno mešanje (smesa u početku može šištati i prskati, ali budite veoma oprezni, jer je veoma vruća). Ako primetite da se stvaraju grudvice, mešajte brže; ako neka ipak ostane, zagrejte karamel na najtišoj vatri i neprekidno mešajte dok ne razbijete sve grudvice.
Čim se karamel malo ohladi, dodajte so i prespite smesu u hermetičnu posudu. Upotrebite odmah ili držite u frižideru do dve nedelje.
Čokoladni ganaš (za 800 ml)
vreme 10 minuta + hlađenje
Sastojci:
- 400 g crne čokolade (sa 70% kakakoa)
- 450 ml slatke pavlake
Po želji za čokoladni ganaš s pomorandžom: kora od jedne pomorandže
Priprema:
Izlomite čokoladu i stavite je u činiju. U maloj šerpi na srednjoj vatri zagrejte pavlaku s korom od pomorandže (ako je koristite) i kuvajte dok se na površini ne pojave mehurići. Sipajte preko čokolade i osatvite jedan minut da odstoji, bez mešanja, a onda lagano mutite dok ne dobijete glatku masu. Sačekajte oko sat vremena da se prohladi, odnosno da dobije finu teksturu pogodnu za mazanje – ako se ne zgusne dovoljno stavite u frižider na otprilike 15 do 20 minuta i promešajte na svakih pet minuta. Ovaj fil će torti dati notu prefinjenosti. Ukusan, svilenkast i sjajan, neodoljivo je elegantan, a krajnje jednostavan za pravljenje.
Savet: Ako ste raspoloženi za avanturu, igrajte se ukusima – radi lepše arome pavalaci se može dodati kesicu erl grej čaja dok se zagreva (samo ne zaboravite da je odstranite pre nego što pomešate pavlaku sa čokoladom). Možete da dodate i karanfilić, mahune kardamoma, štapić cimeta, štapić vanile, pa čak i ljutu papričicu – pustite maši na volju i vidite kuda će vas to odvesti!
Priprema:
Zagrejte rernu na 170 stepeni. Da biste napravili čokoladni patišpanj, u veliku posudu posejte brašno i kakao u prahu, zajedno sa 370 g kristal šećera, sodom bikarbonom i pola kašičice soli, pa izmiksujte mikesrom. U zasebnoj posudi izmešajte kafu, mlaćenicu, ulje i tri jajeta, pa dodajte svim sastojcima i mutite dok ne dobijete glatku smesu. Ravnomerno rasporedite u dve pripremljene tepsije i poravnajte špatulom. Pecite 25 minuta – znaćete da je gotovo ako patišpanj izbušite čačkalicom, a na njemu ostatka testa kada ga izvučete – a onda izvrnite i ostavite da se ohladi.
Sada napravite patišpanj sa karamelom. Mutite maslac, žuti šećer, preostalih 200 g šećera u krstalu i prstohvat soli mikserom pet do sedam minuta, dok ne dobijete bledu, važdušastu masu. Uz to, razbijte četiri jaja, jedno po jedno, pri čemu dobro da izmiksujete smesu, pre nego što dodate sledeće. U to prosejte brašno s praškom za pecivo i promešajte. Promešajete ekstrakt vanile s mlekom, pa dodajte smesi. Ravnomerno rasporedite smesu u preostale dve tepsije i poravnajte špatulom. Pecite 25 minuta – znaćete kad je gotovo kad patišpanj izbušite čačkalicom, a na njemu nema ostatka testa kad ga izvučete – a onda izvrnete i ostavite da se ohladi.
Amber
To su: 5 AM Saint, Red Beer…
Dobro idu uz paradajz sos i jelima sa bosiljkom i origanom.
Sir: mančego (španski sir od kozjeg mleka).
Recept
Rotolo sa spanaćem i rikotom (šest porcija)
vreme: dva sata + da odstoji
Sastojci:
- testo za testeninu (recept imate ovde)
- 1 jaje
- ½ jednostavnog sosa od paradajza
Za nadev:
- 6 glavica duguljastog vlašca
- ekstadevičansko maslinovo ulje
- 300 g spanaća
- morska so, mleveni biber
- 50 g parmezana + još malo za rendanje
- ¼ muskatnog oraščića
- 2 jaja
- 400 g rikote
- 1 kugla (od 125 g) mocarele
Priprema:
Da biste napravili nadev sitno iseckajte vlašac, zagrejte dve kašike ulja u velikom tiganju, na srednjoj vatri. Propržite vlašac deset minuta da omekša. Dodajte spanać, začinite sačekajte da splasne, pa ostavite da se hladi. U činiju sitno narendajte parmezan i muskatni oraščić, dodajte jaja i rikotu začinite, pa sve izmešajte sa ostalim sastocima.
Da biste napravili testo za testeninu, pospite radnu površinu brašnom (vodite računa da imae dovoljno prostora!). Podelite testo za testeninu na tri dela, pa svaki spljoštite rukom, a onda popustite kroz presu za testeninu nameštenu na najšire. Nastavite da provlačite testo koz presu, smanjujući širinu otvora, dok ne dođete do prvog podeoka i dobijete tanke kore (razvučene kore pokrijte vlažnom krpom). Položie kore na kuhinjsku krpu i isecite ih tako da dobijete pravougaonike kojima duža stranica iznosi 45 cm, a onda ih poređajte tako da im se preklapaju ivice, koje treba da premažete umućenim jajetom da bi se slepile dobićete jedan veliki pravougaonik dimenzija otprilike 35 x 45 cm.
Ravnomerno rasporedite nadev po čitavoj površini po pet centimetra od ivica. Preko nacepkajte mocarelu, narendajte izdašnu količinu parmezana, pa premažite ivice umućene jajetom. Držeći bliži kraj krpe, pažljivo urolajte testeninu a onda pritiskajte prstoma duž završnog šava, da biste preklopili i spojili ivice. Uvijte u kuhinjsku krpu i uvrnite krajeve kao da je bombona. Učvrstite koncem, pa lepo obmotajte plastičnom folijom i ponovo učvrstite koncem.
Stavite rotolo u dubok pleh s ključalom vodom na jaku vatru. Kuvajte deset minuta – povremeno okrenite i dodajte još vrele vode ako je potrebno. Pažljivo odmotajte, odsecite i odstranite krajeve, pa isecite na 12 kolutova. Poslužite uz jednostavni sos od paradajza i rendani parmezan.
Braun ejl
To su: Brock, Brown Ale, Duvel, Leffe Brune…
Uz njih idu pečena svinjejetina, dimljena kobasica, tajlandska piletina sa indijskim orahom.
Sir: čedar.
Recept
Tajlandska piletina sa indijskim orahom
Sastojci:
- 200 g pilećeg filea isečenog na kockice
- 1 kašika brašna
- 1/3 šolje ulja
- 1 kašika iseckanog ili samlevenog belog luka
- 1 mali iseckani luk
- 1/3 šolje osušenih tajlandskih čili papričica ili obična domaću papričicu
- ½ šolje neslaniog indijskog oraha
- 1/3 šolje sveže crvene čili papričice, tanko isečene
- 1/3 šolja sveže ljute zelene paprike, duguljasto isečene
- 1/3 šolja mladog luka isečenog na 2,5 cm
Sezonski sos:
- 1 kašika svetlog soja sosa
- ½ kašike tamnog soja sosa
- ½ kašike sosa od ostriga
- ¼ kašike mlevenog belog bibera
- prstohvat soli
- prstohvat šećera
- 3 kašike vode
Priprema:
Prvo umutite sve sastojke za sezonski sos. Isecite luk, beli luk, papričice i papriku. Onda stavite 1/3 šolje ulja u vok ili tiganj da se zagreje. Tu ispržite indijske orahe otprilike minut, dok ne dobiju zlatkastu boju, pa ih izvadite iz voka ili tiganja. Onda tu propržite tajlandske papričice dok ne buidu hrskave, pa ih izbvadite istavite na stranu. Piletinu iseckanu na kockice pobrašnjavite i propržite na vatri pet minuta, pa je stavite na stranu.
Pola kašike ulja dodajte u vok ili tiganj, pa propržite beli luk luk i zelenu ljutu papriku oko minut. Možete dodati i malo vode. Dodajte sezonski sos i začine i mešajte dok ne postane lepljiv. Dodajte piletinu, indijski orah, čili papričice i sve mešajte dok ne upije sos. Onda dodajte mladi luk i mešajte na vatri nekoliko sekundi. Sklonite sa vatre.
Služite uz kuvani pirinač.
Porter
To su: Porter, Baltika 6, Crno, Krugher porter…
Odlično se slažu uz dimljeno meso, posebno slaninu. Ide uz čokoladu, espreso, sa desertima koji u sebi sadrže kafu i mekim kremastim sirevima.
Sir: gorgonzola.
Staut
To su: Guinness Extra Stout, Guinness Draught, Cassius…
Dobro idu sa karamelizovanim sosevima i ostrigama.
Sir: stara gauda.
Recept
Školjke na provansalski način (četiri porcije)
vreme: 25 minuta + priprema 15 minuta
Sastojci:
- 2 kafene kašičice maslinovog ulja
- 1 iseckana glavica crnog luka
- 2 tucana čena belog luka
- 440 g neoceđenog i ispasiranog paradajza iz konzerve
- 2 kafene kašičice sitno seckane majčine dušice ili ½ kašičice sušene majčine dušice
- ½ kafene kašičice osušenog origana
- 500 g školjki kapica
- 1 supena kašikasitno iseckanog svežeg peršuna
- 30 grama izrendanog grojer sira
- mleveni biber
Priprema:
Zagrejte ulje u tiganju, na umerenoj temperaturi, dodajte crni luk beli luk i propržite uz stalno mešanje tri do četiri minuta, dok luk ne postane stakalst. Umešajte paradajz, majčinu dušicu i origano, pa ostavite da proključa. Smanjite temperaturu i ostavite na tihoj vatri još deset minuta, dok se smesa ne zgusne i dok ne provri.
Dodajte školjke, peršun i biber po ukusu, pa prokuvajte još pet minuta. Podelite smesu na četiti tanjira, pospite sirom i stavite u prethpdno zagrejanu rernu četiri do pet minuta, dok se sir ne rastopi i dok ne dobije zlatastu boju.
Lager
To su vam: Lav, Jelen, Zaječarsko i svetlo i tamno, Nikšićko i svetlo i tamno, Beck’s, Staropramen, Löwenbräu, Apatinsko, Merak, Amstel, Heineken, Sol, Budweiser, Carlsberg, Corona Extra, Efes Draught, Efes, Jagodinsko, BiP, Valjevsko, Skopsko pivo, Baltika 7, Baltika 9, Kozel i svetlo i tamno, Mythos, Grolsch, PilsPlus, Oettinger SuperForte, Oettinger Schwarzbier, Laško Zlatorog, Laško Dark, Sindikat Pale lager, Sindikat Dark lager, Nektar pivo, Niško, Brauer, Berties, Konig Beer, Müller Beer, Bavaria Premium…
Odlično se slažu uz tajlandsku, azijsku, meksičku i peruvijansku kuhinju.
Sir: bri.
Pilsner
To su: Stela Artois, Pils, Efes Pilsener, Pilsner Urquell, Delhaize Premium, Delhaize 365, Bohemian Pilsner…
Dobro idu uz masnu ribu, poput tunjevine i lososa.
Sir: kozji.
Recept
Jednostavni bukatini s tunjevinom (za dve osobe)
vreme: 10 minuta
Sastojci:
- 200 grama bukatina
- morska so
- 1 čen belog luka
- 1 sveža crvena ljuta papričica
- 2 fileta inćuna
- 4 zrela čeri paradajza
- ekstradevičansko maslinovo ulje
- 1 konzerva (180 g) tunjevine
- 1 kašika sitnog kapara
- sok od ½ limuna
- 100 g divlje rukole
Priprema:
U velikoj šerpi sa posoljenom ključalom vodom skuvajte bukatine tako da budu al dente. U međuvremenu, sitno iseckajte beli luk i papričicu, a krupno inćune i paradajz. Zagrejte tri kašike ulja u tiganju na srednjoj vatri, a onda dodajte beli luk, papričicu, inćune i kapar. Pržite dva minuta, dodajte paradajz i dobro promešajte.
Pošto sačuvate malo vode, ocedite bukatine i dodajte ih u sos. Ne sklanjajući sa vatre, dobro promešajte tako da dobijete finu, ujednačenu masu; ako je potrebno razredite s malo sačuvane vode. Dodajte tunjevinu razdvojenu na listiće, malo limunovog soka i veći deo rukole. Dobro promešajte da bi se zagrejala tunjevina i splasla rukola, a potom umereno posolite i dodajte još limunovog soka.
Neposredno pred serviranje poprskajte uljem i pospite sačuvanom rukolom.
Blond pivo
To su: Grimbirgen, Blonde, Leffe Blonde, Plavo, Spring Blond, Strong Blond…
Odlično se uparuje uz slatko-ljutu, začinjenu hranu kao što su specijaliteti azijske kuhinje, čili, mango, jalapenjo salsu…
Sir: bri.
Recept
Čili s povrćem (deset porcija)
vreme: sat i 45 minuta
Sastojci:
- 2 srednje glavice crnog luka
- 4 čena belog luka
- 1 srednji praziluk
- 1 dugačka crvena ljuta papričica
- 2 kašike maslinovog ulja
- 2 kašike mlevenog kima
- 2 kašike mlevenog korijandra
- 2 kašike aleve paprike
- ½ štapića cimeta ili 1 kašičica cimeta u prahu
- 2 kašike sušenog origana
- 1 ceo izrendani muskatni oraščić
- 2 kašike paradajz pirea
- 250 g suvog zelenog sočiva
- 250 g suvog crvenog sočiva
- 2 konzerve (od po 400 g) crvenog pasulja
- 2 konzerve (od po 400 g) crnog pasulja
- 2 konzerve (od po 400 g) iseckanog paradajza
- 1,2 l supe od povrća
- morska so, mleveni biber
Priprema:
Sitno iseckajte crni i beli luk, praziluk i ljutu papričicu, sipajte zajedno sa uljem u vašu najveću šesrpu s debelim dnom i stavite na srednju vatru. Pržite oko pet minuta, dok ne omekša. Dodajte sve začine i izdašno narendajte muskatni oraščić, pa pržite dva minuta – ako vam se učini da je previše suvo, dodajte malo vode. Umešajte paradajz pire i kuvajte još dva minuta.
Umešajte sočivo, pasulj i seckani paradajz, pa dodajte supu. Sačekajte da provri, pa smanjite vatru na tihu i krčkajte barem sat, uz mešanje na svakih 15 do 20 minuta, dok se ne zgusne i ne ispari višak tečnosti, a onda začinite po ukusu.
Čili pospite listovima korijandra i poslužite ga uz prinač ili krompir u ljusci, kriške limete i malo kislee pavlake sa strane.
Pejl ejl
To su: Fire Fighter, Svetlo, Zlatno…
Odlično pašu uz začinjenu, dimljenu i aromatizovanu kuhinju.
Sir: plavi.
Pšenična piva
To su: Erdinger, Tuborg Green, Grimbergen Blanche, Baltika 8, Paulaner Hefe, Weissbier Paulaner, Hefe Weissbier, Dunkel Paulaner, Hefe Weissbier, Leicht Paulaner, Weissbier Kristallklar, Oettinger Hefeweissbier, Pšenično, Sindikat Wheat, Krugher pšenično, Edelmeister…
Super idu uz salate sa citrusnim prelivima, sa fetom ili kozjim sirom.
Sir: dimljena gauda.
Recept
Grilovane tikvice s papričicom, nanom i limunom (šest porcija)
vreme: 25 minuta
Sastojci:
- 3 veće tikvice
- ½ sveže nane (samo listovi)
- ½do 1 crvena ljuta papričica
- kora i sok od 1 limuna
- 2 kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja
- morska so, mleveni biber
Priprema:
Tikvicama isecite krajeve, pa ih isecite na trake.
Stavite gril tiganj na jaku vatru. Uzmite punu šaku isečenih tikvica i ravnomerno ih rasporedite po tiganju, pa grilujte dok ne dobiju pruge. Prebacite ih u pokrivenu činiju da bi ostale tople, dok grilujete ostatak tikvica.
Sitno iseckajte listove nane i papričicu i ubacite u činiju sa tikvicama. Dodajte rendanu limunovu koru, limunov sok i ulje i dobro promešajte i začinite po ukusu.
Salata odlično ide uz grilovanu ribu ili meso.
Što se tiče ostalog uparivanja sa pivom, o tome sam pisala i ovom tekstu. Da znate, pivo super ide uz sir. Pivo stvara manju kiselost i podiže masti iz sira sa nepca. Bilo da je u pitanju tanjir sa više vrsta sira, pice, sendviči, salata sa kozjim sirom, gotovo svako pivo se slaže sa sirom. Zato slobodno nagrnite na picu ili sir uz bilo koje pivo.
Mali savet: uz jače sireve, kao što su koziji ili plavi najbolje je piti tamno pivo.
Postoji pravilo kad su u pitanju jela sa piletinom, ribom, salate ili paste. Zato, svetla piva su kod ovih jela bolji izbor. U slučaju da je uz jelo poslužen neki kremasti sos, tada treba izabrati teže, bogatije pivo. Iako je pasta prilagodljiva za kombinaciju sa više vrsta piva, ipak se najbolje slaže sa svetlim pivima.
Kad je reč o pomfritu, po pitanju ukusa spada u lagano jelo. Kod odabira piva za pomfrit, treba se odlučiti za ono koje čisti nepca. Dobro ide pšenično pivo.
Tamnija, jača piva mogu da naprave ravnotežu uz jače meso. Suština je da se pronađe pivo koje može da parira mesu. Jako meso ili mesni obrok treba da bude praćen pivom koje je dovoljno jako da ga isprati.
Ljuta i začinjena jela dobro idu sa svetlim pivima. Uglavnom, svako pivo koje sadrži više hmelja pomoći će da se neutralizuju začini iz jela.
Čokoladne note iz nekih tamnih piva se dobro slažu sa čokoladnim kolačima ili tortama.
Ako ne znate šta da pijete uz jelo koje ste naručili, onda je najbolje da pijete pivo iz zemlje odakle potiče i jelo.
Nadam se da sam vam pomogla da se sledeći put pravite važni pred prijateljima i da im sami predložite pivo uz jelo koje klopaju. Verujem, oduševićete ih!
https://www.youtube.com/watch?v=AWD416NTNKE
Inspiracija – svetpiva.rs, eatingthaifood.com, thedrinksbusiness.com, venom.co.me
U saradnji sa Vuklan izdavaštvom
Fotografije: Pixabay, Pinterest, Youtube, thehappyfoodie.co.uk, caseyjade.com, iquitsugar.com, mygreekdish.com, recipes.sparkpeople.com, taste.com.au, kabeleins.de, learn.kegerator.com, beerrecipes.org, globalmeatnews.com, milwaukeebeersociety.com, milwaukeebeersociety.com, homebrewersassociation.org, vinepair.com, beermebc.com, abita.com, gib.ca, saga.co.uk
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Čudesna kafa: Od koza koje su plesale do neverovatnih 146 milijardi popijenih šoljica
-
„Niška pivara“ brižljivo čuva tradiciju: Od sna i vizije do zlatnog, penušavog napitka
-
Sva strast u tanjiru: Španska kuhinja raspaljuje maštu i tera na greh (RECEPTI)
-
Kineske vatre: Bez ishitrenih poteza u godini metalnog Pacova! (RECEPTI)
-
Dan prokupca: Vinari stekli osećaj za nešto novo! (RECEPTI)