Kad se kaže italijanska kuhinja svi odmah pomisle na picu i testenine. U svojim tekstovima do sad sam nekoliko puta pisala baš o italijanskoj kuhinji. Zbog lakoće spremanja i mešavine ukusa, vrlo lako su italijanski specijaliteti zauzeli primat u Evropi, ali i Sjedinjenim državama. Ne mogu da kažem da je najpopularnija kuhinja na svetu, jer to definitivno nije. Ipak, ne treba da vas čudi to što mnogi koji nisu Italijani, ne mogu bez nekog italijanskog specijaliteta da zamisle dan. Takav slučaj je i kod nas.
Italijanska gastronomska ponuda je veoma bogata i mnogo više je podeljena po regionima, a samim tim i raznovrsna, iako to na prvi pogled ne izgleda tako. Pikantne arome Napulja i Kalabrije, jela sa pesto sosom u Liguriji i kremasti sirevi i rižota u području italijanskih Alpa čine Italijane svetskim liderima kada je reč o kulinarstvu.
Najveću popularnost italijanske kuhinje zauzimaju pica i špageti bolognjeze. Krajnji jug Italije je poznat po morskim plodovima i maslinovom ulju, pa zato italijansku kuhinju slobodno možemo nazvati i mediteranskom. Najpoznatije namirnice italijanske kuhinje su i zdrave, a u nastavku pročitajte koja su to njihova pozitivna dejstva.
Paradajz za bolji i jači imunitet
Jedan paradajz srednje veličine ima samo 22 kalorije, a sadrži snažan antioksidans likopen i velike količine kalijuma, vlakana i vitamina C. Paradajz je bogat kalijem koji pomaže u smanjenju nadutosti, a njime se balansira i so. Paradajz sadrži mnogo vode, koja sprečava glad i smatra se odličnom namirnicom za očuvanje i jačanje imuniteta.
Maslinovo ulje produžava život
Maslinovo ulje je veoma važan deo zdrave ishrane, a dokazano je da produžava životni vek. Danas se koristi i u kozmetici i to kod ispucale kože, smanjuje svrab i osip. Može se nanositi na ožiljke posle operacija, a koristi se i kao sredstvo posle sunčanja i kod krtih i lomljivih noktiju.
Belim lukom protiv bolesti
Beli luk (Allium sativum) treba jesti uvek bilo da je svež, kuvan ili pečen. Beli luk je jedan od najčešćih začina, a sličan je luku, praziluku i vlašcu. Ukoliko se beli luk svakodnevno koristi, doprinosi otpornosti organizma.
Divni ukus sira
Sir je bogat proteinima i kalcijumom i često se nalazi na trpezama širom sveta. Treba ga držati dalje od druge hrane koja ima intenzivnu aromu, jer vrlo brzo upija mirise i lako se kvari. Italijani uglavnom jedu sir posle poslednjeg slanog jela, a pre deserta, da bi mogli da nastave da piju vino koje su pili uz prethodno jelo.
Artičoka za detoksikaciju
Artičoka se često nalazi na listi biljaka koje „čiste“. Ona sadrži gorke materije, a to su mineralni sastojci, cinaropikrin, cinarin i mnogo vitamina A. Njeno pozitivno i lekovito dejstvo dolazi iz gorkih, specifičnih materija u lišću i korenu koji podstiču da jetra brže bolje radi, a preporučuje se i kod loše probave. Redovno konzumiranje artičoke stimuliše funkciju jetre i smanjuje nivo masnoća i holesterola u krvi.
Italijanski jogurt
Italijanski jogurt sadrži belančevine, a najčešće se koristi za pripremu poslastica. Naime, on sadrži nešto više šećera. Zahvaljujući slatkoći, italijanski jogurt je desert sam po sebi, a idealan je i za pripremu slatkiša, posebno za pripremu popularne pana kote. Njegova svilenkasta tekstura i pun ukus dolaze do izražaja u kombinaciji sa voćem.
Red je da vam sad predstavim jedan zimski italijanski recept i jedan recept koji ćete uvek moći da iskoristite kad se bacite u pripremu italijanske hrane.
Tradicionalni pesto sos (za četiri osobe)
ukupno vreme: 10 minuta
Sastojci:
- 1 čen belog luka, oljušten
- prstohvat soli
- 40 listova svežeg bosiljka
- 15 pinjola (semenke kedrove šišarke)
- 50 g parmezana
- 30 g pekorina
- 80 ml maslinovog ulja
Priprema:
Ako pravite ovaj sos pomoću avana i tučka, stavite beli luk i so u avan i gnječite dok ne dobijete zrnastu pastu. Ubacite lišće bosiljka i nastavite da gnječite, a onda dodajte pinjole i sitno narendajte sav sir. Gnječite dok ne dobijete pastu. Postepeno dodajte ulje i mešajte dok ne dobijete ujednačenu smesu.
Ako pesto sos pravite u multipraktiku ili blenderu, izmiksujte kratko beli luk i so tako da dobijete zrnastu pastu. Dodajte lišće bosiljka i ponovo promiksujte, pa ubacite pinjole i sitno rendani sir. Nastavite da miksujete dok ne dobijete pastu, ali pazite da ne preterate – zbog toplote aparata pesto može postati gorak. Postepeno dodajte ulje i miksujte dok ne dobijete ujednačenu smesu.
Sos poslužite odmah uz sveže kuvanu testeninu ili sipajte u hermetičku teglu i prelijte sa malo ulja da se ne osuši. Možete ga čuvati u frižideru do četiri nedelje.
Zapečene spirale sa četiri vrste sira (za četiri osobe)
ukupno vreme: 40 minuta
Sastojci:
- 30 g maslaca + još malo za podmazivanje
- 400 g spirala
- so, mleveni biber
- 150 g kuvane šunke
- 80 g fontine (edamer ili gauda su zamena)
- 80 g taleđa
- 80 g dolčelatea (gorgonzola)
- 60 g parmezana
- 40 g oraha
- 20 g prezle
- maslinovo ulje
Priprema:
Zagrejte rernu na 180 stepeni. Podmažite četvrtasti pleh sa malo maslaca. U velikoj šerpi sa posoljenom ključalom vodom skuvaje spirale, tako da bud izrazito al dente – kasnije ćete ih peći u rerni, pa je važno da ne budu skroz skuvane.
U međuvremenu iseckajte šunku na kockice i krupno iseckajte fontinu, taleđo i dolčelate. U velikom tiganju rastopite maslac, pa dodajte šunku i promešajte. Pržite minut, sklonite sa vatre dodajte seckani sir i sačekajte da se rastopi uz povremeno mešanje. Pošto sačuvate malo vode, ocedite spirale i dodajte ih sosu. Dobro promešajte i, ako je potrebno, razredite sa malo sačuvane vode. U to, sitno narendajte dve trećine parmezana, dodajte malo više bibera, pa prepručite u pripremljeni pleh.
Sitno iseckajte orah i sipajte ga u pripremljenu posudu zajedno sa prezlom i jednom kašikom ulja. U to sitno narendajte preostali parmezan, sve dobro promešate, pa pospite preko testenine i pecite 20 minuta, odnosno dok ne porumeni.
U saradnji sa Vulkan izdavaštvom
Fotografije: Pixabay.com, Pinterest
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Čudesna kafa: Od koza koje su plesale do neverovatnih 146 milijardi popijenih šoljica
-
„Niška pivara“ brižljivo čuva tradiciju: Od sna i vizije do zlatnog, penušavog napitka
-
Sva strast u tanjiru: Španska kuhinja raspaljuje maštu i tera na greh (RECEPTI)
-
Kineske vatre: Bez ishitrenih poteza u godini metalnog Pacova! (RECEPTI)
-
Dan prokupca: Vinari stekli osećaj za nešto novo! (RECEPTI)
3 thoughts on “Bogatstvo italijanske kuhinje: Zdravlje iz pica i pasta (VIDEO) (RECEPTI)”
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.
Jos cu da postanem kuvar pored tvojih recepata, plus zalivanje pivom posle klope 🙂
Šta fali? 🙂 Sara će biti oduševljena! A i ti!
Sara je sa svime odusevljena, sta god da joj das 🙂 …moram da nadjem nesto zensko da kaze da li je dobro ili ne 🙂