Sladoled
Najpopularnija letnja poslastica i namirnica je – sladoled. Nema boljeg osveženja na plaži ili posle posla. Sladoled je takođe i kalorijska „bomba„. Umesto što bi otišli u prodavnicu i kupili sladoled, napravite ga kod kuće od onoga što imate.
Da oterate vrućinu: Priča o sladoledu sa receptima (RECEPTI)
Ako nikada niste pravili sladoled, prvo probajte da napravite jednostavnije varijante poput sladoleda od jagoda, malina ili kupina. Posle krenite da eksperimentišete sa ukusima. Zdravija varijanta je ako umesto slatke pavlake koristite zobene pahuljice potopljene u vodu, koje mu daju mlečnu strukturu, ili smrznute banane koje su zamena za šećer.
Salata
Salata je tokom leta najbolji izbor za obrok. Ako želite da vam salata bude obrok, preporučujem vam da u nju dodate kuvane žitarice kao što su ječam, pšenica, pirinač ili proso. Obrok će tako izgledati zanimljivije i biće ukusniji.
Dobar izbor je voćna salata. Iseckane jabuke, kruške, banane, pomorandže, nektarine, šljive i domaći kompot od višanja koji salatu oboji u crveno. Ako planirate druženje sa prijateljima, savetujem vam da u voćnu salatu sipate malo crvenog vina.
Supe
Ne znam za vas, ali znam da mnogo ljudi voli da leti pojede supu. To jeste malo čudno na temperaturi od 35+ stepeni. Sigurna sam i da većina kupuje supice iz kesice koje su pune soli i aditiva. Svaku supu koju vidite u radnji možete i sami da napravite.
Prolećna supa je najjednostavnija: na malo ulja popržite luk i papriku i ubacite celer, nalijte vodu i prokuvajte. Zatim, dodajte grašak, mahune i krompir, pa ih kuvajte dok pripremate karfiol i brokoli. Kada dodate karfiol i brokoli, kuvajte do deset minuta. Za kraj, ubacite čeri paradajz i sklonite supu sa vatre. Ako želite čorbu, umesto zaprške skuvajte jedan krompir, pa ga propasirajte i ubacite u supu.
Aromatizovane vode
Sve popularniji trend u svetu i kod nas su vode sa ukusom. Smatram da su mnogo ukusnije one koje sami napravimo. U veliku staklenu posudu stavite kolutove limuna, krastavca i nanu, prelijte to sve vodom i ostavite preko noći da odstoji.
Još jedna ukusna kombinacija je sa jagodama i nanom ili ananasom i kokosom, kao varijanta pinja kolade.
Roštilj
Ja ne poznajem osobu koja ne voli roštilj, bilo da je reč o povrću ili mesu. I roštilj može da dosadi, posebno ako ga stalno pripremate na isti način. Po domaćim radnjama imate razne ukusne kombinacije za roštilj.
Ako ne volite da kupujete gotove mešavine, evo prdloga kako da sami napravite začinske mešavine. Počnite sa osnovnim kao što su peršun, beli luk, ruzmarin i crvena paprika. Teško je da odmah pogodite tačnu količinu začina, ali baš zbog tog isprobavanja i mešanja, roštilj će svaki put imati drugačiji ukus.
Lepa kosa i leti


Sunčanje, opet
UV zraci stvaraju stres
Boravak na otvorenom i uživanje u suncu su pravi izazov za kožu. UV zraci prave stres koži. Posle izlaganja suncu mogu vam pomoći sredstva posle sunčanja tzv. after sun proizvodi. Oni obnavljaju iritiranu kožu, a neki od njih imaju toliko potrean efekat hlađenja.
Iako većina proizvoda za sunčanje ima funkciju da neguje kožu, preporučujem vam da koristite i proizvode posle sunčanja koji će dodatno negovati kožu. Preporuka je Balea Sun Dance sa mirisom kokosa.
Voda, voda i samo voda
Da bi se obranila od sunca, vetra i morske soli, koža u površinski sloj šalje veće količine vode. Iz površine kože voda brzo isparava, a dublji slojevi su dehidrirani, nedostaje im vode koja je potrebna za odvijanje važnih funkcija: međućelijska razmena materija i proizvodnja elastina i kolagena, vlakana od kojih zavisi tonus kože. Posle letovanja, preporuka je da kožu negujete pilinzima i kremama.
Posle sunčanja i dolaska sa plaže, moja preporuka je tuširanje gelom sa mirisom kokosa (ja obožavam miris kokosa), a po meni je najbolji na našem tržištu Fa (zanimljivo ali dobar miris kokosa nemaju ni Nivea, ni Dove), a posle tuširanja se se mackajte Top tenovim puterom za telo, sa fenomenalnim mirisom.
Biljni čajevi i integralne žitarice
Kožu treba hidrirati i spolja i iznutra, jer koža bez vode postaje gruba, zadebljana i slabije podnosi štetne uticaje. Ne treba voditi računa o koži samo leti, već tokom cele godine. Uvek treba jesti voće i povrće, integralne žitarice, a vrlo je važno da pijete vodu i biljne čajeve.
Kako tretirati opekotine od sunca?
Kod opekotina od sunca je dobro pomešati sok od jednog limuna sa mlekom i tu smesu naneti na kožu. Opekotine možete namazati jogurtom i majonezom. Osim što se koža tako hidrira, masnoća je čini elastičnijom, pa je i oporavak brži.
Zobena kaša pomešana sa jogurtom takođe pomaže, bilo da njom mažete opekotine ili da legnete u mlaku kupku u koju dodate činiju ovog pripravka.
Ako imate jake opekotine po celom telu, onda u hladnu kupku stavite sitno zobeno brašno. Mogu pomoći obloge od zelenog čaja. Opekotine tretirajte kriškama krastavaca ili krompira, jer oni rashlađuju. Papirne ubruse natopite jabukovim ili alkoholnim sirćetom, pa ih stavite na opekotine. Sirće ima umirujuće dejstvo i pozitivno deluje na bol, svrab i upale.
Obloge držite dok se ne osuše, a posle toga možete da ponovite postupak. Kada malo rashladite kožu, namažite opekotine smesom od ječma, kurkume i jogurta.
Prirodna ulja za sunčanje
Evo još jednog recepta za domaće ulje za sunčanje.
Sastojci:
- ½šoljice ili 1 dl organskog bademovog ili maslinovog ulja
- ¼ šoljice ili pola dl organskog devičanskog kokosovog ulja koje ima prirodni faktor 4 ili kakao puter koji divno miriše
- ¼ šoljice ili jedna kašika pčelinjeg voska – može i bez njega (on smesi daje gustinu)
- 2 kašike cink oksida u prahu
- 1 kašičicu tečnog vitamina E
- 1-2 kašike šea putera
eterična ulja po želji (kokos, vanila, lavanda su najbolji – izbegavati citruse)
Priprema:
U posudi sa dvostrukim dnom na laganoj vatri otopiti ulja, puter i vosak. Skinuti sa vatre i ostaviti da se malo ohladi, a zatim dodati cink oksid. Prilikom dodavanja cink oksida, voditi računa da ga ne udišete.
Mešajte dok ne dobijete ujednačenu smesu. Koristite ga bilo koje drugo sredstvo za zaštitu od sunca, a potrošite u roku od pola godine.
Krema sa alojom verom
Sastojci:
- ½ šoljice čistog aloja vera gela
- 20 kapi ulja od semenki šargarepe
- 5 kašika ulja od pšeničnih klica
- 1 kašika ulja od konoplje
- 5 kapi ulja lavande
Priprema:
Pomešajte navedene sastojke i promućkajte pre upotrebe. Kod kupovine biljnih ulja i putera, obratite pažnju na to da su nerafinisani, hladno ceđeni i od proverenih proizvođača. Razređivanjem im se smanjuje zaštitni faktor, ali ako kombinujete više ulja odjednom, dobićete jači preparat.
Šta raditi u slučaju uboda ose ili morskog ježa?
Ako vas ubode pčela ili stanete na morskog ježa, treba prvo da operete mesto uboda sapunom i vodom. Ponavljate ovaj postupak od dva do tri puta dnevno, sve dok se koža ne oporavi. Stavite hladne obloge, kockice leda zamotane u krpu ili hladnu vlažnu maramicu na nekoliko minuta. Veliki problem su ježeve iglice koje znaju ostanu duboko u koži.
Ako se crna tačkica vidi, bilo bi dobro da iglu ili žaoku izvučete uz pomoć sterilne igle. Svako mesto uboda treba oprati alkoholom ili drugim dezinfekcionim sredstvom.
Bez ovih 10 stvari se ne ide na odmor
1. Zaštita od sunca
Dok se izležavate na peškiru ili ležaljci, opekotine i crvenilo sprečite uz dobru kremu za sunčanje. Što vam je koža svetlija, to zaštitni faktor treba da bude veći.
Savetujem Koperton, ako možete da ga nađete ili Avon proizvode za zaštitu od sunca.
2. Sprej za uši
Pomaže kod zapušenih ušiju, a to se dešava zbog zadržavanja vode, simptoma koji se često javlja posle dugotrajnog boravka u moru. Namenjen je i deci i odraslima.
3. Mali frižider ili termos
Tokom vrućina vrlo je važno konzumirati velike količine tečnosti. To je najbolje učiniti ako uvek imate dostupno hladno piće koje je uvek pri ruci.
4. Šešir sa širokim obodom
Neophodan „rekvizit“ za plažu je i šešir sa širokim obodom. Osim što će dame biti šik, tako će se i zaštititi.
5. Pastile za grlo
One sadrže u sebi prirodne sastojke i dobre su za ublažavanje simptoma kao što su iritirajući kašalj i neprijatno grebanje u grlu. Ponesite ih sa sobom na letovanje i nadraženost grla vas neće iznenaditi.
6. Dobre bakterije
Odmor uz dobro iće i piće ponekad može da utiče na rad creva crevnu mikrofloru. Koristite probiotik koji poboljšava rad creva i regulišu crevnu mikrofloru.
7. Maska i disaljka
Ako ste do sada propustili da vidite što se sve događa ispod morske površine, sada je vreme da to promenite. Pokrenite istraživački duh, spakujte masku i disaljku i krenite u istraživanje podvodnog sveta!
8. Podvodni aparat
S druge strane, oduševljeni ste podvodnim svetom i oduvek ste hteli da deo njega sačuvate kao uspomenu? Ovekovečite ovog leta nezaboravne trenutke podvodnim aparatom!
9. Antibiotik za povrede na koži
Nekad se na plaži može dogoditi povrede ili ogrebotine. Antibiotik lokalnog karaktera je namenjen za sve manje površinske povrede.
10. Dobra knjiga
E, bez ovoga se ne ide na letovanje! Ako spadate u one koji uživaju u čitanju knjiga, ali nemaju vremena za njih, plaža je idealno mesto gde možete da se bacite na omiljenu zanimaciju. Uskoro i kod mene nove preporuke za čitanje, a dotle pročitajte kako sam vas savetovala prošlog leta 🙂
P.S. Ovaj tekst NIJE sponzorisan i ovo su stvarno preparati koje ja koristim i za koje tvrdim da su dobri. Meni prijaju.
Fotografije: Pixabay, Pinterest, Youtube, ealthyskinbywendi.com, wannabemagazine.com everydayhealth.com mommypotamus.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Anksioznost u doba korone: Evo šta možete da uradite za sebe!
-
Kako nas koronavirus uči da budemo – LJUDI: Pet lekcija koje saznajemo od pandemije
-
Mislite da smo mi čudni: Zemlje gde se Nova godina ne dočekuje 1. januara
-
Mali uvod u vegansku ishranu: Borba za prava životinja (RECEPTI)
-
Prvi razred srednje škole: Muke đačke, muke roditeljske!