Šta vi znate o Revoluciji hrane ili Food Revolution Day-u? A šta znate o pravilnoj ishrani dece i odraslih i dijabetesu? O Revoluciji hrane verovatno ne mnogo, sem ukoliko radite u toj nekoj branši ili vas hrana i ishrana zanimaju.
Pravilna ishrana dece vas zanima samo ako imate svoju ili ste nutricionista, a dijabetes pozanjete samo ako ga, ne daj Bože, imate ili ga ima neko vama blizak. U svim ostalim slučajevima, niko ne razmišlja dalje od svog nosa.
Nisam tu da vas kritikujem. Pokušavam da nešto promenim. Makar da ne gledate samo oko svog nosa, već i malo dalje. Znam da je teško, ako novca nemate dovojno ili nemate uopšte, da se pravilno i zdravo hranite. Međutim, bolest je ta koja podseća, na vrlo grub i bolan način.
Dijabetes je…?
Prvo ću vas malo edukovati šta je dijabetes. Dijabetes je hronično oboljenje koje nastaje usled nedovoljnog lučenja insulina, a koji je odgovoran za metabolizam ugljenih hidrata ili šećera. Bez insulina, šećer se ne može preneti do ćelija, što uslovljava porast šećera u krvi.
Dijabetes je stanje gde je količina šećera u krvi veća od 7,0 mmol. Referentne vrednosti nivoa šećera u krvi na prazan stomak iznose od 3,6 do 6,1 mmol/l.
Šećerna bolest se manifestuje klasičnim simptomima: izražena žeđ, učesatalo mokrenje, gubitak telesne težine uprkos povećanom apetitu, brzo zamaranje i malaksalost. Ovo su klasični simptomi diajbetesa. Kod nedostatka simptoma, bolest se otkriva pri pregledu.
Neke osobe imaju pojačanu želju za slatkišima, svrab na polim organima, javljaju im se čirevi na koži… Da ne biste nagađali, lekarski pregled može da otkrije sve.
Dijabetes može da se spreči. Važne su redovne posete lekaru, izbegavanje stresnih situacija (e to ne znam kako!), pojačana fizička aktivnost, izbegavanje brze hrane, gaziranih pića i slatkiša (to znam kako!).
Još ću pisati o dijabetesu. Ovo vam je, za sad, dovoljno.
Prvi Food Revolution Day u Beogradu
Prisustvovala sam prvom Food Revolution Day u Beogradu. Food Revoluton je globalna inicijativa svetski pozatog kuvara Džejmija Olivera. Ivana Ćirković, poznatija kao Organ vlasti kod nas je naša zvanična ambasadorka.
Pre nekih šest godina, kuvar Džejmi Oliver je započeo svoju emisiju na televiziji „ABC“ pod nazivom Food Revolution. Zapravo, on je hteo da u Sjedinjenim državama promeni nešto na planu ishrane, prvenstveno u školama i da deci ponudi zdravije alternative umesto dotadašnjih obroka. Hteo je da im time poboljša navike i produži život.
Misija je bila da se suzbije gojaznost. U svojim emisijama, Džejmi je pokazao da se u školskim obrocima širom Amerike upotrebljava izvesna „ružičasta sluz“ koja se stavlja u meso, a predstavlja najnekvalitetnije delove junetine. To je zapravo aditiv i loše utiče na zdravlje. Tako je nastala cela misija. Okrenuti se zdravlju i zdravoj hrani.
- Ova inicijativa postoji već pet godina, a misija joj je da nauči i podstakne ljude da prave zdrave izbore kad je hrana u pitanju. Tako i svoju decu uče pravilnoj ishrani i doprinose njihovom kvalitenijem odrastanju. Ovim smo pokrenuli Beograd da se upozna sa misijom Džejmija Olivera – objasnila je Ivana Ćirković.
Akciju su pomogli i Udruženje obolelih od dijabetesa „Plavi krug“ i društevna pijaca OrganicNet. Ispred udruženja „Plavi krug“ obratila se Bojana Marković, predsednica koja je podržala čitavu kampanju, jer je kod prevencije dijabetesa veoma važno pravilno i zdravo se hraniti.
Pogotovu je to važno kod dece. Zato ću vam ja na ovim mojim stranicama i ubuduće predstavljati neke zdrave recepte koje preporučuje upravo „Plavi krug“.
- OrganicNet je pijaca koja je nastala zbog potrebe. Hteli smo da svima omogućimo da lako dođu do organskih proizvoda. To je prvi korak ka stvaranju svesti o zdravoj ishrani i zdravom načinu života. Tu smo da podržimo Food Revolution inicijativu i tako učinimo svet lepšim mestom za život – rekla je Dragana Grbić iz OrganicNet-a.
Na kraju je sve „začinila„, a ko drugi nego Vitki gurman – Maja Petrović, jedna od naših najpoznatijih food blogerki. Njoj je pripala ta čast da svima objasni kako se sprema osnovna salata po Džemiju Oliveru, kao i zdrav namaz od leblebija.
Evo kako se „krčkalo“ na Food Revolution Day-u u Beogradu:
Kod mene ste navikli na recepte. Zato i ovoga puta vam dajem dva recepta. Jednostavna, lagana za spremanje, možda sa nekim novotarijama koje niste znali. 🙂 Prvi je Džejmijev, a drugi iz „Plavog kruga„.
Recepti
Jednostavna kajgana sa sirom
Ovo je odlično, brzo jelo za bilo koje doba dana. Jaja su savršeni izvor proteina koji pomažu našim mišićima da rastu i da se razvijaju, a nama daju osećaj sitosti. Uz kajganu pojedite krišku hleba sa celim zrnom i paradajz salatom i tako ćete dobiti zdrav i izbalansiran obrok.
Sastojci:
- 2 jaja
- maslinovo ulje
- 20 g čedar sira
- morska so
- mleveni biber
Priprema:
Razbijte jaja u posudu za mućenje, pa ih začinite morskom solju i mlevenim biberom, a onda ih umutite viljuškom da se sjedine. Zagrejte tiganj na slaboj vatri. Izrendajte sir i ostavite ga sa strane. Dodajte pola supene kašike ulja u tiganj, a onda polako sipajte umućena jaja. Nagnite tiganj da se jaja ravnomerno razliju.
Kada jaja počnu da se prže, ali još nisu ispržena skroz (to ćete videti, jer su jaja rovita na vrhu) sipajte sir. Koristite špatulu da preklopite jaja na pola, kao palačinku.
Kada kajgana počne da dobija zlatno žutu boju, sklonite tiganj sa vatre i premestite kajganu u tiganj.
Savet 1: Ne morate uvek da filujete kajganu vašim omiljenim sastojcima. Možete pre samog sklanjanja sa vatre da je pospete.
Savet 2: Uvek koristite tiganj koji se ne lepi. On nije skup, a odlična je investicija.
A sad, recept za zdrav doručak od „Plavog kruga„:
Salata sa spanaćem, tunjevinom, crvenim lukom i maslinama za četiri osobe
vreme: 15 minuta
Spanać, zahvaljujući betakarotenu, hlorofilu i vitaminu C deluje kao antioksidans, a poseduje i antikancerogene materije. Prilično je sit i lak za varenje, pritom ublažava prehlade i grip.
Supstance u listovima jačaju sluzokožu i pospešuju rad žuči i creva. Mineralne materije utiču na prolepšavanje tena, stoga je prirodan izvor lepote i prevencije protiv starenja.
Sastojci:
- 480 grama tunjevine
- 200 g paradajza
- crveni luk
- prstohvat soli
- jedna i po kašika vinskog sirćeta
- 250 g spanaća
- 80 g crnih maslina
Priprema:
Paradajz iseći na kriške, a luk na tanke kolutove. U posudu srednje veličine staviti isečen luk, posoliti ga i preliti sirćetom. Ostaviti da odstoji pet minuta. Spanać oprati i blanširati ga nekoliko sekundi u cediljki pod mlazom vrele vode. Crne masline usitniti ili iseći na kolutove, a možete ih ostaviti i cele.
U većoj posudi sjediniti tunjevinu (zajedno sa uljem iz konzerve), paradajz, luk i masline. Dobro izmešati, zatim dodati spanać. Još jednom lagano izmešati.
Fotografije: Wikipedia, Pixabay, Facebook, jamieoliver.com, savrsena.com, organicnet.co, franklinfoodpantry.org
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Mali uvod u vegansku ishranu: Borba za prava životinja (RECEPTI)
-
Dijeta koja uspeva: Ketoza će vam pomoći da oslabite, ali pažljivo!
-
Uhvatila vas je prehlada: Hrana za dane dok šmrcate
-
Vreme čajeva je tu: Koje tople napitke piti protiv jesenjih i zmskih boljki?
-
Kako zavoleti Budvu: Grad pod Bogorodičinim plaštom (RECEPTI) (VIDEO)