Na samom početku volela bih da me razumete – nisam bila u Epiru. Nisam bila ni u Pargi. Prošla sam samo Epirom u leto 2009. kada sam putovala na Krf i to tek friško izgrađenim autoputem Egnatia odos do Igumenice. Ovo pišem, jer sam kao gošća – bloger bila na večeri na kojom je predstavljena ova divna i nama ne tako poznata regija u Grčkoj.
Epir je…?
Grčka regija Epir nalazi se na severozapadu Grčke. Od kako je izgrađen autoput Igumenica, postala je sve popularnija. A onda su srpski turisti otkrili brdovito mestašce Pargu i njene lepe plaže. Međutim, Epir nije samo Parga. 🙂
Putovanje novim i brzim autoputem Igumenica, pored slikovitih predela do mesta Ria predstavlja pravo uživanje. Za one koji vole da pecaju, postoje kamp mesta su u blizini reke Louros. Tu je razvijen rečni turizam.
U prevodu sa grčkog jezika, Epir znači „kontinent„. U njemu živi oko 350.000 stanovnika, a glavni grad ove oblasti je Janjina.
Epir je regija sa velikim brojem plantaža pomorandža i limuna, koje okružuju zaliv Anvakikos. Najpoznatiji gradovi u oblasti su Janjina, Artaparge i Igumenica.
Raj za odmor
Epir ima lepe plaže duž Jonskog mora. Kao što sam već napisala, domaći turisti Epir poznaju po letovalištu Parga koje je iz godine u godinu sve popularnije.
Tu je plaža Karavostasi.
U blizini su i plaže Alonaki i Ligija. Na Monoliti, Sivota i Valtos plažama može da se roni i da se skija na vodi.
Istorijski raj
U Epiru su se na jedinstven način spojli istorija i moderan svet. Dodona je amfiteatar, istorijski poznato mesto, od velikog kulturnog značaja. Izdržao je test vremena kroz vekove. Moderna pozorišta bi mogla da mu pozavide na arhitekturi i akustici. Svako ko je zainteresovan za Staru Grčku, treba da dođe i poseti Dodonu.
Iz bronzanog doba dobro je očuvan teatar Amvrakija kod mesta Kasopi, arheološko mesto Gitanija, koje je jedno od najvažnijih ekonomskih centara ove regije.
Kod Nikopolja, u blizini Preveze, postoje iskopine starog rimskog grada koji je sagradio Oktavijan posle pobede nad Markom Antonijem i Kleopatrom 32. godine pre nove ere. I to je najveći rimski grad u Grčkoj.
Ono što ostavlja bez daha je Nekromanteio u Akerontasu. Kažu da je to bio ulaz u podzemni svet. Jasno vam je da istorija Epira prebogata. Jedno putovanje nije dovoljno da bi se sve upoznalo.
Duhovni raj
Epir je mesto gde je vreme stalo. Čine ga fenomenalni pejzaži i istorijski spomenici. Tu niko ne ostaje ravnodušan. Manstir Kipina je je sagrađen u kamenu u planini Cumerka i u potpunosti je očuvan.
Manastir Sosinu iz 16. veka je skoro renoviran. Sa manastirske terase puža se neverovatan pogled na planine.
Crkva Paregorica u Arti je predstavnik vizantijske umetnosti iz 13. veka, popularne ne samo u Grčkoj, već u celom svetu. Tu postoji jedan od najlepših muških manastira, manastir Giromeri u delu Tesportia.
U 16. veku je bio centar manastirskog života ove regije.
U blizini su manastir Svetog Nikole i Bogorodičin manastir u Mecovu koji su vrlo važni pravolsavni spomenici.
Manastir Svetog Dimitrija u Kipseliju blizu Preveze je pravo blago viznatiske umetnosti. U Epiru postoji više od 100 starih manastira i crkava koji su sagrađeni u desetom veku i kasnije.
Raj za gurmane
Što se gastronomije tiče, ovde valja probati ciporo, tradicionalnu grčku rakiju, gambore i srnetinu.
Na primorju veoma često se jedu plodovi mora. Međutim, u seoskim područjima pre se odlučuju za „konkretnije specijalitete“ poput svinjetine.
U Mecovu valjalo bi okusiti lokalne sireve, domaću testeninu čilopites, svinjsko pečenje kontosuvli i, naravno, lokalno crveno vino.
Najbolja baklava je u Janjinama. Pite su najbolje u Zagori, a pastrmke u Lurosu. Najukusnije ribe su u Amvrakikosu.
Raj za avanturiste
U Epiru se i te kako može iskuiti avantura. Na reci Arahtos možete probati rafting, jednu od najuzbudljivijih vožnji. Na pola puta reke su vodopadi, a tamo je voda ledena.
Na reci Vojdomati često se sreću kajaci. Voda je kristalno čista, a drveće pruža hlad.
Velike stene prave prepreke prilikom kajakinga, tako da je spuštanje niz reku pravo adrenlin iskustvo. Reka Aheron može se preći jahanjem konja, a jahanje kroz kanjon liči na scene iz filmova.
Raj za ljubitelje šetnji i zdravog života
Boje u Epiru su najlepše u jesen. Tada se treba otisnuti u planine. Svuda se otvaraju novi putevi.
Do planine Monodendri se može popeti kroz Vikos klisuru. Put vodi kroz Megalo Papigo i Mikro Papigo.
Drakolimni jezero, koje je tu u blizini, je veličanstveno.
Za penjanje je dobar i kanjon Aos koji podseća na Alpe.
U jesen treba proći šumu Lekaca, prepunu hrastova i platana.
Nije loše ni kad padne sneg. Mecovo ima ski centar. I tako Grčka, a pogotovu Epir postaje zemlja za sva godišnja doba.
Ovo su samo neke od preporuka da ovo leto, a možda i jesen ili zimu koje bi mogli da provedete istražujući Epir. Zimi svratite do gorepomenutog Mecova. Jer Epir živi tokom cele godine. I, umesto na Halkidiki, neka vam ove godine destinacija bude Epir. Samo sat vremena više vam treba. 🙂
Fotografije: promotivne fotografije regije Epir
Mogu vam se dopasti i ovi članci
2 thoughts on “Epirski raj: Od istorije do odmora”
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.
Pravi raj! I slike i tekst su toliko autentični i prosto mame da se zaputim tamo što pre ! Bravo!
Hvala Gordana. 🙂 Trudila sam se da predstavim ono gde nsam bila, ali sam bila podjednako kao vi oduševljena kad sam videla prezentaciju!