Jedan moj sveže razvedeni kolega i drugar kome dete pubertetlija vrlo često boravi kod njega me je, pre nekih pola godine pitao: „A žašto ti ne bi na svom blogu stavila neki brzi recept za nas tate koji baš i nemamo mnogo vremena, a hteli bi da našim klincima spremimo nešto lepo i ukusno?„ Dao mi je odličnu ideju. A ja sam se snašla. 🙂
Jedan omanji kuvar sa raznoraznim receptima mi je poslužio u tu svrhu, jer u njemu piše vreme spremanja. E pa, drage samohrane i one druge tate, evo brzih recepata, samo za vas.
Domaći riblji štapićići i pire od graška sa nanom (e sad ova nana baš i ne mora!)
vreme spremanja: 30 minuta
Sastojci:
- 450 g smrznutih filea bele ribe
- 500 g smrznutog graška
- 5 kašika brašna
- 1 kašika aleve paprike
- kora i sok od pola limuna
- so, mleveni biber
- 2 jajeta („S“ klasa)
- 3 parčeta integralnog hleba ili tri kašike prezle
- suncokretovo ulje
- pola sveže nane (samo listovi) – ako ne nađete ili nemate – ništa!
Priprema:
Najpre, odmrznite riblje filete. Najbolje je da ih preko noći ostavite u frižideru. Sipajte grašak u đevđir stavite u sudoperu i prelijte vrelom vodom da ga odmrznete, a onda ga odložite u stranu.
U plitku posudu sipajte brašno, alevu papriku, rendanu limunovu koru i prstohvat soli i bibera, pa u zasebnoj plitkoj posudi umutite jaja.
U multipraktiku izmiksajte hleb tako da dobijete mrvice ili prosto uzmite prezlu, pa preručite tanjir. Uzdužno isecite odmrznute riblje filete na štapiće, debljine oko dva centimetra i uvaljajte ih u smesu sa brašnom.
Zagrejte jednu kašiku ulja u tiganju, na srednjoj temperaturi. Turu po turu, pržite riblje štapiće po dva do tri minuta s obe strane, dok ne porumene i postanu hrskavi.
Poređajte ih na dupli sloj kuhinjskog papira da se cede, dok vi pržite sledeću turu. Ako je potrebno, sipajte u tiganj još malo ulja.
U međuvremenu, u multipraktiku izmiksujte grašak da dobijet lep, zrnast pire ili izgnječite grašak viljuškom. Sipajte u činiju dodajte sitno seckane listove nane i limunov sok i začinite po želji.
Sve dobro pormešajte i poslužite uz hrskave riblje štapiće i lepu zelenu salatu. Možete da dodate i malo kečapa. 🙂
Ako vaši klinci ne vole ribu, imam drugo rešenje. 🙂 Uvek je tu piletina.
Pržena piletina
vreme spremanja: 30 minuta + mariniranje
Sastojci:
- 4 pileća karabatka ili prsa, bez kostiju
- so, mleveni biber
- 1 kašika aleve paprike
- 1 kašičica belog luka u zrnu
- 1 kašičica mlevenog kumina
- 1 kašičica mlevenog korijandera
Po želji:
- pola kašičice čilija u prahu
- 2 jajeta („S“ klase)
- 6 punih kašika pšeničnog brašna
- 4 pune kašike kukuruznog brašna
- 6 kašika biljnog ili suncokretovog ulja
Priprema:
Isecite piletinu na tračice debljine oko dva centimetra i stavite u činiju. Dodajte prstohvat soli i bibera i utrljajte začine (ako volite ljuto ili vaši klinci vole ljuto, dodajte i čili u prahu). Prekrijte plastičnom folijom i ostavite da se marinira u frižideru bar pola sata, a najbolje je ako ostavite celu noć.
Umutite jaja i dodajte mariniranoj piletini, pa sve dobro promešajte. U zasebnoj činiji pomešajte pšenično i kukuruzno brašno posolite i pobiberite. Stavite veliki tiganj na srednje jaku vatru sipajte ulje i sačekajte da se zagreje.
Uvaljajte svaki komadić piletine u brašno, dodajte u tiganj, pržite po dva do tri minuta s obe strane dok ne porumeni i lepo se isprži. Prebacite piletinu na dupli sloj kuhinjskog papira da se ocedi, a onda poslužite uz salatu.
Evo recepta i za salatu:
Ukusna salata
vreme spremanja: 15 minuta
Sastojci:
- 4 glavice mlade, zelene salate
- 1 srednji krastavac
- 4 do 6 mladih lukova, očišćenih
- 250 grama zrelog čeri paradajza
- pola svežeg korijandra
Preliv:
- sok od jednog limuna
- malsinovo ulje
- so, mleveni biber
Priprema:
Isecite zelenu slatu i krastavac kako želite – nema pravila! Sitno iseckajte mladi luk, prepolovite čeri paradajze i krupno iseckajte listove korijandera, pa ih sve dobro izmešajte.
Da biste napravili preliv, u malu činiju iscedite limunov sok i sipajte duplo više ulja. Posolite, pobiberite i dobro promešajte. Otprilike trećinu preliva sipajte preko salate i promešajte. Ako je potrebno, dodajte još malo preliva. Bitno je da vam ne ostaje na dnu činije. Ako ostane viška preliva, čuvajte ga u frižideru do tri dana.
Savet: Salatu prelijte tek pred serviranje. Ako je prelijete ranije, izgubiće hrskavost zbog limunske kiseline, a budimo iskreni, niko ne voli gnjecavu salatu. 🙁
Fotografije: Tumblr, Pixabay, videoblocks.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Čudesna kafa: Od koza koje su plesale do neverovatnih 146 milijardi popijenih šoljica
-
Tri svetski poznate kuhinje i specijaliteti za koje možda niste čuli
-
„Niška pivara“ brižljivo čuva tradiciju: Od sna i vizije do zlatnog, penušavog napitka
-
Sva strast u tanjiru: Španska kuhinja raspaljuje maštu i tera na greh (RECEPTI)
-
Kineske vatre: Bez ishitrenih poteza u godini metalnog Pacova! (RECEPTI)