Pošto sam prošlog vikenda videla da je sunčanje počelo po „Beogradskom moru“, a neki su uživali i u kupanju, rešila sam da vas podestim da je i za sunčanje potrebna priprema. Naravno da je sunce blagotvorno, ali je prošlo vreme kada se bez priprema i bez krema izlazilo na svetlost.
Na žalost, koža bez zaštite može da strada, a kasnije i da oboli. Da se to ne bi desilo, pre nego što se upustite na neku od plaža, ili se razbaškarite po terasi ili u dvorištu vikendice, pripremite se za sunce.
Ishrana i dodaci ishrani
Istraživanja i neki silni naučnici su dokazali da dodaci ishrani uopšte nisu loši i mogu da pomognu da se koža zaštiti. Ti dodaci su prilagođeni onima koji žele na taj način da se pripreme za sunce.
Suplementi štite kožu od štetnog uticaja slobodnih radikala, a napravljeni su i za one koji imaju hronične dermatološke probleme.
Danas na tržištu postoje i poboljšani proizvodi sa prirodnim sastojcima kao što su boražinovo ulje, arganovo i palmino ulje, koji sadrže mnogo antioksidansa za zaštitu kože „iznutra“. Vrlo bitni sastojci u ovim suplementima su nezasićene masne kiseline, vitamin E, astaksantin, selen, i koenzim Q10.
Od štetnog zračenja, koža se prirodno brani stvaranjem melanina, pigmenta koji je zaslužan za tamnjenje kože. Melanin proizvode melanociti, pod uticajem UV zraka, tačnije sunčanjem. Za stvaranje melanina potrebno je nedelju dana, a u tom periodu koža je izložena štetnim UVA i UVB zracima, koji dovode do opekotina i oboljenja.
Zato je vroma važno da sa pripremom počnete na vreme, da bi organizam mogao da stvori dovoljno melanina pre nego što se izložite suncu.
Kako da pokrenete stvaranje melanina? Prosto. Možete to učiniti ishranom, pomenutim dodacima ishrani (najčešće u obliku vitaminsko-mineralnih suplemenata) ili putem kože.
Vitamini E i C, beta-karoten, selen i kalcijum povećavaju otpornost kože na UV zračenje, pa dermatolozi predlažu da već nekoliko nedelja pre odlaska na more u ishranu uvedete namirnice koje obiluju tim sastojcima, to jest antioksidansima. Na jelovniku bi trebalo da bude što više crvenog, žutog i zelenog povrća i voća.
Dinje, lubenice, kajsije, breskve, šargerepe, paprike, spanać i brokoli su bogati beta-karotenom, a redovno uzimanje vitamina C i E možete obezbediti ako jedete kivi, limun i lisnato povrće.
Tabletica sa beta-karotenom pomaže
Dodaci ishrani, kao što su tablete i kapsule za tamnjenje kože su dobra priprema za sunčanje, jer sadrže materije koje jačaju prirodne obrambene sposobnosti kože.
Njih treba da uzimaju osobe sa svetlom puti. Uz pomoć suplemenata, njihova koža može da potamni uz minimalno izlaganje suncu. Njih je porebno piti tri nedelje pre izlaganja suncu i nastaviti sa uzimanjem i za vreme sunčanja.
Glavni sastojak tih tableta je beta-karoten, biljni pigment koji svojim antioksidativnim delovanjem štiti kožu od oštećenja. Njegov zadatak je da neutralizuje slobodne radikale koji nastaju pod uticajem sunčevog zračenja. Beta-karoten je važan i za stvaranje melanina u koži.
Smanjuje pojavu crvenila koje se javlja zbog UV zračenja, sprečava rano starenje kože i pomaže pri dobijanju lepog, preplanulog tena. Beta-karoten ima zaštitni uticaj i na mrežnjaču.
Astanksatin je novo ime zaštite od sunca
Antioksidans koji se sve više spominje je astaksantin, prirodni karotenoid iz morskih algi, koji ima jako antialergijsko dejstvo. Laboratorijska istraživanja pokazuju 550 puta jače delovanje astaksantina od vitamina E, kad je reč o zaštiti od slobodnih radikala i deset puta jače delovanje od beta-karotena.
Zbog svog snažnog antioksidativnog dejstva, veoma pomaže kod zaštite kože i očiju od UV zračenja. Astaksantin štiti od opekotina, fotodermatoza, alergija na sunce, bora i staračkih pega. Postoje i kreme koje podstiču stvaranje melanina, pa se koriste kao priprema za sunčanje, ali tako nešto nije dostupno na našem tržištu.
Ove kreme treba razlikovati od krema za samopotamnjivanje, koje ne podstiču stvaranje melanina. Kreme za samopotamnjivanje stvaraju samo pigmentaciju površine kože, pa tako dobijena boja ne štiti od sunca. Ako koristite kreme za samopotamnjivanje, treba da koristite i kreme sa zaštitnim faktorom ukoliko idete na sunce.
Sa pripremom za sunčanje treba početi nedelju dana pre izlaganja suncu, da bi koža imala vremena da stvori dovoljnu količinu melanina.
Za kožu se potrebno pobrinuti i posle sunčanja. Trebalo bi da izaberete proizvod koji će je dodatno nahraniti, jer je sunce i so (ako ste na moru) isušuju.
Proizvodi koji sadrže aloe veru su dobri jer smiruju crvenilo nastalo prilikom izlaganja suncu, dok će preparati sa antioksidansima i pantenolom zaštititi kožu i uticaće na njenu obnovu.
Recept
Smuti za pripremu kože za sunčanje
Donosim vam napitak koji je odličan za zaštitu kože pre izlaganja suncu. Za ovaj smuti su vam potrebni dinja, šargarepa, pirinčano mleko, kardamon i voda.
Niskokalorična dinja bogata je vitaminom C i beta-karotenom, koji je snažan antioksidans, sprečava štetno dejstvo sunčevih zraka na kožu i pomaže delovanje vitamina A.
Sastojci:
- 1 dinja
- 1 šargarepa
- 1 dl pirinčanog mleka
- 1 kašičica kardamona
- 1 dl vode
Priprema:
Stavite sve sastojke u blender, zavrtite i napitak je spreman. Uživajte!
Fotografije: Facebook, Pixabay, Tumblr, medicaldaily.com, youbeauty.com, netdoctor.co.uk, picshype.com, ohaskin.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Anksioznost u doba korone: Evo šta možete da uradite za sebe!
-
Kako nas koronavirus uči da budemo – LJUDI: Pet lekcija koje saznajemo od pandemije
-
Mislite da smo mi čudni: Zemlje gde se Nova godina ne dočekuje 1. januara
-
Mali uvod u vegansku ishranu: Borba za prava životinja (RECEPTI)
-
Prvi razred srednje škole: Muke đačke, muke roditeljske!