Zvao se Farok Bulsara (Farrokh Bulsara). Poticao je iz Indije. To je kao da kažete da je sa planete Zemlje. Toliko provincija i gradova. Zapravo, poticao je iz etničke zajednice Parsi, koja vodi poreklo iz Persije i koja je privržena zaratustrizmu, najstarijoj dualističkoj religiji.
Rođen je u Tanzaniji, nekadašnjem Zanzibaru, jer mu je porodica bila tamo poslom. Ipak, većinu vremena u detinjstvu je proveo u Indiji, gde je sa sedam godina počeo da svira klavir, a sa 12 je već bio deo školskog benda koji je obrađivao pesme Klifa Ričarda (Cliff Richard) Litl Ričarda (Little Richard). U privatnom životu je bio povučen i stidljiv. A onda je postao kralj. Na sceni je bio sve ono što je publika i tražila, suprotno od njegove privatnosti – žestokog performera fenomenalnog glasa.
Raspon glasa od skoro četiri oktave
Ime pod kojim ga prepozanjete je Fredi Merkjuri (Freddie Mercury). Čovek čiji je glas išao u rasponu od skoro četri oktave (Maraja Keri (Mariah Carey) ide pet), za mene pevač broj jedan. Dok je pričao, njegov glas je više bio bariton, ali kad je pevao je bio neprikosnoveni tenor. Nikad nije hteo da koriguje svoj zagrižaj, jer je misilio da će to da utiče na njegovo pevanje. Časopis „Roling Stoun„(„The Rolling Stone„) ga je 2009. uvrstio na listu najuspešnijih pevača, na 18. mestu, dok ga je „Klasikal Rok“ („Classical Rock„) po glasovima publike ocenio kao najboljeg pevača svih vremena. Iako nije rodom Britanac, uvršten je na „Bi-Bi-Sijevu“ („BBC“) listu od 100 najvećih Britanaca i to na 59. mestu.
Fredi je svoje pravio ime zvanično promenio 1970, kad je grupa „Kvin“ („The Queen„) nastala. „Fredi“ ga je prozvao drugar koji nije mogao da izgovori njegovo ime dok je bio u internatu za dečake „Sveti Petar„, kod Bombaja. Sam je dizajnirao logo za grupu, jer je završio dizajnersku školu. Logo se sastoji od horoskopskih znakova članova grupe. Dva lava označavaju zodjački znak kome pripadaju Džon Dikon (John Deacon) i Rodžer Tejlor (Roger Taylor), kraba je oznaka za znak Raka i predstavlja Brajana Meja (Brian May), a dve vile koje čuče pored velikog slova „Q“ i krune predstavljaju Fredijev znak – Devicu. Iznad je ptica Feniks koja sve štiti. Grupa „Kvin“ je u „Rock and Roll Hall of Fame“ uvrštena 2001. godine.
Mikrofon bez stalka je Fredijev „izum“
Još u vreme dok su bili nepoznati bend, grupa „Kvin“ je 1974. nastupala na nekom festivalu u Australiji, pred gomilom pijane i ne baš prijateljski raspoložene publike. Tada je Fredi rekao da kad budu došli sledeći put, da će biti jedan od najvećih bendova na svetu. Tako je i bilo. Kad su ponovo nastupali u Australiji, bili su na vrhovima skoro svih muzičkih lista.
Mikrofon bez stalka koji je često imao na koncertima je Fredijeva „kreacija„. Šta se desilo? Bilo je to u sred nastupa na početku karijere, kad je Merkjuriju odjednom stalak za mikrofon pukao na pola. Umesto da ga zameni, on je nastavio da ga takvog koristi.
Mrzeo da peva „Bohemian Rhapsody“
Nikad sebe nije smatrao dobrim pijanistom, iako mu je klavir stajao uz uzglavlje kreveta. Tako je mogao da odsvira melodiju koja bi mu eventualno pala na pamet dok leži. Inače je mrzeo da peva „Bohemian Rhapsody“ baš zbog toga što je sebe smatrao osrednjim sviračem. A pesma je, eto, u Velikoj Britaniji u više navrata proglašavana čak i pesmom veka. Zanimljivo, ali klavir koji je Pol Makartni (Paul McCartney) koristio za pesmu „Hey Jude“ svirao je i Fredi u „Bohemian Rhapsody„.
Sem što je bio pevač, Merkjuri je bio i tekstopisac. Za album „Najveći hitovi“ („Greatest Hits„), koji je izdat 1981. napisao je deset od 17 pesama. Pesmu „Crazy Little Thing Called Love“ je napisao i iskomponovao za deset minuta i to u hotelskom kupatilu. Kao poseban gost imao je privilegiju da ima klavir blizu kade. Pesma je posvećena Elvisu Prisliju (Elvis Presley). Divio se Areti Frenklin (Aretha Franklin) i Džimiju Hendriksu (Jimmy Hendrix).
Veliki mačkoljubac
Fredi je obožavao mačke i čak ih je imao desetak u jednom trenutku i skoro sve ih je skupljao sa ulice. Hranio ih je najboljom hranom, čak je pričao sa njima preko telefona kad je bio na turnejama. Prvi solo album koji je objavio „Mr. Bad Guy“ izdat 1985. posvećen je mačkama i mačkoljupcima. Album sadrži 11 pesama. Na albumu piše „Album je posvećen mojoj mački Džeriju, takođe Tomu, Oskaru i Tifani i svim ljubiteljima mačaka na svetu – ostali neka se jebu!„. Čak je napisao pesmu svojoj omiljenoj mački Dilajli. Ovaj album je dospeo u prvih deset na britanskoj muzičkoj listi i ostao je tu 23 nedelje. Najviša pozicija koja je albumu donela „zlatni status“ je broj šest. Sad mi je jasno zašto ga obožavam – još više!
Drugi i poslednji solo album koji je Fredi izdao je bio je „Barselona“ („Barcelona“). Godine 2012. album je „ulepšan“ simfonijskim orkestrom i perkusijama. Reizdanje se pojavilo 3. septembra 2012. Pesma „Barselona“ koju je Fredi otpevao sa španskom operskom divom Monserat Kabalje (Montserrat Caballé) je trebalo da bude himna Olimpijade 1992, ali je Olimpijski komitet tu odluku poništio kad je Fredi umro. To je naišlo na negodovanje javnosti.
Sarađivao je sa mnogim muzičarima poput Dejvida Bouvija (David Bowie) i Dejva Klarka (Dave Clark) sa kojim je uradio muziku za za mjuzikl „Tajm“ („Time„) 1986. Fredi je pokušao da sarađuje i sa Majkl Džeksonom (Michael Jackson) 1983. i snimili su nekoliko pesama „State of Shock„, „Victory“ i „There Must Be More to Life Than This„. Međutim, saradnja nije mogla da opstane, jer je Frediju smetalo prisustvo Majklovog ljubimca – lame u studiju.
Fredi Merkjuri je bio strastveni filatelista. Njegove zbirke poštanskih marki su bukvalno obišle svet, bivajući po raznim izložbama.
Princezu Dajanu izveo u gej bar obučenu kao muško
Što se tiče ljubavnog života, o tome se mnogo nagađalo i pretpostavljalo kojoj strani naginje. Fredi je imao dugu vezu sa Meri Ostin (Mary Austin). Bili su čak i vereni. Iako su raskinuli, ostali su veoma bliski. U jednom intervjuu datom 1985. Merkjuri je rekao da mu je ona jedini prijatelj i da mu ne treba niko drugi sem nje. Pesmu „Love of My Life“ je posvetio njoj.
Čak je bio kum njenom prvencu. Njoj je prepisao svu svoju imovinu kao što su novac, honorar od prodatih ploča, kuću i svoj pepeo – da nikad ne otkrije šta je sa njim uradila. Obavezao ju je da vodi računa o mačkama koje su ostale posle njega. Obezbedio je svoju porodicu, svoju poslugu i nešto malo je ostavio svom partneru Džimu Hatonu (Jim Hutton) sa kojim je proveo poslednjih sedam godina života.
Glumac Tim Kari (Tim Curry) je bio strastveni baštovan i Frediju je sredio baštu i brinuo se o njoj. Princezu Dajanu (Princess Diana) je jednom izveo u gej bar obučenu kao muško. Fredi je za svoje žurke unajmljivao kepece koji su nosili poslužavnike sa kokainom na glavama.
Biseksualac, homoseksualac, sida…
Fredi je po sopstvenom priznanju bio biseksualac, ali su mediji spekulisali da je gej još 1974. Tada je i otvoreno pitan za svoje seksualno opredeljenje, na šta je on diplomatski odgovorio da je bio „mlad i zelen i hteo svašta da proba i da je sve bilo deo šale„. Mora se uzeti u obzir da je tokom šezdesetih godina prošlog veka u Velikoj Britaniji bilo kažnjivo biti homoseksualac. Glasine da je, ipak, gej su bivale sve jače kada su počeli da umiru ljudi sa kojima je on bio povezivan da je bio u šemama.
Britanski tabloid „San“ („The Sun„) je 1986. objavio Fredijevo priznanje da je gej. Na HIV se testirao u proleće 1987. i rezultat je bio pozitivan. Svoju dijagnozu je krio od javnosti, čak i od nekih članova benda. Sve glasnije se pričalo da ima sidu kad je snimio spot za pesmu „These Are the Days of Our Lives“ gde se videlo koliko je mršav. To je ujedno i poslednji Fredijev video zapis. U javnosti se poslednji put pojavio na dodeli BRIT nagrada 1990. I posthumno je primio BRIT nagradu 1992.
Sve može, samo da ne ispadne da je dosadnjaković
Deset dana pred smrt razgovarao je sa menadžerom Džimom Bičem (Jim Beach) šta da rade sa njegovom zaostavštinom. Rekao je: „Možete da radite šta god hoćete sa mojim slikama, muzikom… Samo nemojte da od mene napravite nekog dosadnjakovića„. Dan pred smrt je obelodanio da je oboleo od side. Umro je 24. novembra 1991. Sahranjen je po zaratustranskim običajima. Sahranu je obavio zaratustranski sveštenik.
Njegova najpoznatija solo pesma je „Living on My Own“ i u spotu se pojavljuju snimci sa njegovog 40. rođendana koji je proslavio u Minhenu, uz transvestite iz minhenskih klubova.
Članovi grupe „Kvin“ su u februaru 1992. objavili da će biti održan koncert u čast Fredija Merkjurija. U roku od tri sata 72.000 karata je prodato, iako se nije znalo ko će sve od muzičara da nastupa.
Imao veći uticaj od britanske kraljevske porodice
Njegov uticaj na britansku kulturu je nesporan, čak je u jednom momentu bio veći od uticaja koji je imala britanska kraljevska kuća. Britanci zbog Fredijevog seksualnog opredeljenja, načina života i porekla i dan danas ne žele da mu podignu spomenik. Fredi Merkjuri spada u najveće azijske umetnike i prvi je persijski superstar. Jedino se u Iranu od svih islamskih država i prodaje muzika grupe „Kvin„.
Spomenik Frediju Merkjuriju je podignut u Švajcarskoj, u mestu Montre gde je proveo poslednje mesece života, ubrzano snimajuću pesme za album „Made in Heaven„. Spomenik je postavljen 25. novembra 1996. i mesto je hodočašća njegovih obožavaoca svakog septembra.
Sad svi mi koji volimo ovog umetnika čekamo premijeru filma „Bohemian Rhapsody„!
Inspiracija – Wikipedia, kickassfacts.com, mentalfloss.com, planetradio.co.uk, billboard.com
Fotografije: Pinterest, direstraitsblog.com, queenvinyls.com, indiatoday.in, scroll.in, listverse.com, elle.ro, mymodernmet.com, writingkitabersama.wordpress.com, express.co.uk, rockapedia.com, joe.ie, ultimatequeen.co.uk, forums.stevehoffman.tv, upvenue.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Njegove reči napisao Branislav Nušić: Amanet velikog majora, branioca Beograda (VIDEO)
-
Apač kome ni četvrtina američke pešadije nije mogla ništa: Džeronimo je bio šaman dostojan divljenja!
-
Plavooki otac Turaka: Od zaostale carevine stvorio modernu republiku, a zemlja ga neće
-
Žal za jugom: I ova predstava je završena, doviđenja, dobri moj! (VIDEO)
-
Radoslav Grujić, srpski Indijana Džouns: Sačuvao naše relikvije od uništavanja, zaboravljen i bez nacionalne časti (VIDEO)
2 thoughts on “Kralj koji je stvorio „Kraljicu“: Fredi Merkjuri – stidljivi dizajner moćnog glasa, diskriminisan zbog seksualnog opredeljenja i porekla (VIDEO)”
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.
Predivan tekst! Većinu ovih stvari o Frediju nisam znao do sada. Slušao sam uživo 2008. godine u tadašnjoj Beogradskoj areni Queen i Paul Rogersa. Voleo sam Queen i Fredija i pre toga ali od tog koncerta ljubav je porasla još više! Pre 2 godine sam posetio i Queen studio muzej u Montreu i Fredijev spomenik koji se tamo nalazi, ko god je u prilici da to poseti ima moju toplu preporuku! Naježim se samo kad se setim 🙂
Hvala Vam! Divim se Vašem iskustvu, za sve koji obožavamo Fredija, to je ne neprocenjivo!