Moram da priznam da ja baš i nisam neko ko posti. Kažu, dobro je za organizam, ali meni ipak prija drugačija vrsta ishrane. O tome ću jednom od narednih blog postova. Ukoliko jedem mnogo testa i ugljenih hidrata – gojim se. I to je osnovni razlog što izbegavam da postim.
Ipak, post nije samo suzdržavanje u jelu i piću, to znamo svi. Mnogo je bitnije kako se vladamo i kako mislimo. Do noćas u ponoć u nekim selima veselilio se, pilo i jelo pod maskama. Od ponoći sve je utihnulo. I tako do Vaskrsa.
Sva imena Uskršnjeg posta
Uskršnji post ima, sem ovog glavnog, još naziva. Veliki post jer je veoma važnan, ali i zbog dužine trajanja, Časni post zato što obuhvata vreme u kome je stradao Isus Hrist, Velika četrdesetnica jer je ukupno trajanje posta četrdeset dana.
Traje od Čistog ponedeljka do Lazareve subote. Na kraj ovog posta, dolazi post Strasne sedmice, tako da je ukupno vreme trajanja posta 48 dana. To je najduži post u godini, i završava se praznikom Vaskrsenja.
Prva nedelja posta zove se Čista. Druga nedelja je Pačista. Treća nedelja je Krstopoklona, jer se vernicima koji poste iznosi Časni krst na jutrenju na poklonjenje i celivanje. Četvrta nedelja je Sredoposna, jer tada pada sredina posta.
Peta nedelja posta je takozvana Gluvna i tad se ne peva, ne igra i ne svira, a poslovi se ne započinju. Šesta nedelja je Cvetna. Nazvana je po cveću i zelenim grančicama koje su deca i ljudi bacali pred Hrista kada je ušao u Jerusalim.
Sedma i poslednja nedelja pred Uskrs je Strasna ili Velika nedelja. Najznačajniji dan u toj nedelji je Veliki petak, jedini dan u godini kad u pravoslavnim hramovima nema jutrenja niti bogosluženja, već se samo popodne drži opelo razapetom Isusu Hristu.
Tom prilikom, jedini put u godini, iznosi se plaštanica u koju je starac Josif iz Arimateje umotao Hristovo telo posle skidanja sa krsta.
Posti se na vodi, osim subotom i nedeljom, kada se dozvoljava ulje i vino. Na Blagovesti (ukoliko ne padnu u Strasnu sedmicu) i Cveti, dozvoljna je riba. Na ulju i vinu se posti i kada je praznik Obretenja glave Svetog Jovana Krstitelja i na Mladence. Prva tri dana ovog posta do završetka liturgije ništa se ne jede. Ko to ne može da izdrži, neka jede hleb i pije tečnost (čaj ili kompot) i to tek posle večernje službe.
Na Veliki četvrtak, jede se jednom dnevno i to posle završetka Svete liturgije. Na Veliki petak se ne jede ništa. Na Veliku subotu, po završetku liturgije uzima se samo hleb i voda takozvano suhojedenje.
Istorijat Velikog posta
Pisani dokazi o ovom postu potiču s kraja drugog veka. Sveti Irinej Lionski u pismu papi Viktoru zbog nesuglasica o vremenu praznovanja Pashe, spominje pashalni post koji je trajao mnogo kraće nego danas, svega tri dana, a praktikovan je svuda.
Nešto više podatatka o ovom postu daje Tertulijan. On govori o „pashalnom postu u spomen stradanja Hristovih„, koji je sam Spasitelj odredio, pa se smatra da je pashalni post naredio.
U drugoj polovini trećeg veka, pashalni post je trajao nedelju dana. Svedočanstvo o pashalnom postu od 40 dana potiče iz četvrtog veka, od Jevsevija Kesarijskog, kao i iz Pashalnih poslanica Svetog Atanasija Velikog. Današnji oblik Vaskršnjeg posta nastao je u petom veku.
Posle Vaskršnjeg posta, koji se završava u petak šeste nedelje posta, pred Lazarevu subotu, dolazi Strasna sedmica, u koja se isto posti. Posvećena je stradanju i smrti Isusa Hrista. U Apostolskim ustanovama, Veliki post je naznačen kao: Velika četrdesetnica na koju se nastavlja post Strasne sedmice. Tokom Strasnog posta vernici bi trebalo da provedu u suhojedenju.
Iz tog razloga rešila sam da vas počastim receptima za doručak, ručak i večeru. A sve posno. 🙂
Doručak
Smuti od manga i ananasa
Sastojci:
- pola ananasa
- 1 mango
- 175 ml soka od svežeg ananasa ili jabuke
- sok od pola limuna
- med
Priprema:
Oljuštitie pola ananasa i odstranite jezgro i isecite „meso“ na kockice. Oljuštite jedan veliki, zreo mango , odstarnite mu košticu, pa ga stavite u blender zajedno sa ananasom. Dodajte 175 mililitra nezaslađenog soka od ananasa ili jabuke i sok od pola limuna.
Mešajte dok ne dobijete gustu, glatku masu, a onda probajte, pa zasladite medom.
Sipajte u čaše i odmah poslužite.
Ručak
Tunjevina u pikantnom soku od paradajza
Sastojci:
- 1 srednja glavica crnog luka
- 1 crvena paprika bez semenki
- 2 velika, zrela paradajza
- 1 crvena ljuta papričica bez semenki
- 1 kašika maslnovog ulja
- 2 čena belog luka, zgnječena
- 2 grančice sveže majčine dušice (samo listovi)
- 3 konzerve tunjevine od po 125 g, u paradajz sosu
- so, mleveni biber
Priprema:
Sitno iseckajte crni luk i papriku, Isecite paradajz na kockice i sitno iseckajte ljutu papričicu. Zagrejte tiganj na srednjoj vatri, pa dodajte ulje, a potpom i seckano povrće: papričicu, beli luk i listove majčine dušice i pržite pet do deset minuta uz povremeno mešanje, dok ne opmekša. Dodajte tunjevinu sa sve sosom od paradjza i sačekajte da se zagreje.
Začinite po ukusu i poslužite uz pirinač, testeninu, hleb ili zelenu salatu.
Večera
Kuskus salata na turski način
Sastojci:
- 250 g kuskusa
- 1 kašičica mlevenog kima
- 1 kašičica aleve paprike
- so, mleveni biber
- 1 srednja glavica crvenog luka
- 1 srednji krastavac
- 2 zrela paradajza
- 1 sveža, crvena, ljuta papričica
- 1 veza sveže nane, samo listovi
- 1 veza svežeg prešuna
- 1 kašika paradajz pirea
- 2 kašike maslinovog ulja
- kora i sok od pola limuna
Priprema:
Stavite kuskus, kim, alevu papriku i jači prstohvat soli u činiju. Sve lepo promešajte, pa sipajte vrele vode ukoliko je porebno da prelijete kuskus. Pokjrijte činiju i ostavite da odstoji desetak minuta.
Za to vreme sitno iseckajte luk, krastavac, paradajz i papričicu. Sitno iseckajte listove nane i korijandra, kao peršun sa sve sabljikama.
Pomešajre kuskus, viljuškom, pa dodajte paradajz pire i sve lepo promešajte. Možete i rukama – deluje terapeutski. Dodajte sve seckano povrće, papričicu i začinsko bilje i promešajte. Umešajte ulje, rendanu koru limuna i limunov sok, pa začinite po ukusu.
Ovo može biti i dobar prilog uz neko jelo, ali i kao samostalan obrok.
Fotografije: Pexels, Tumblr, Pixabay, prijateljbozji.com, politika.co.rs, pravda.rs, avaz.ba, pravoslavna-crkva-nl.com, digitaljournal.com, noviput.rs
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Sveti Joakim i Ana: Poklonite nešto crveno, udelite siromašnima i klonite se svađa
-
Dan zaljubljenih: Malo ste preterali – slavite ljubav svaki dan! (VIDEO)
-
Mali uvod u vegansku ishranu: Borba za prava životinja (RECEPTI)
-
Dijeta koja uspeva: Ketoza će vam pomoći da oslabite, ali pažljivo!
-
Uhvatila vas je prehlada: Hrana za dane dok šmrcate