Kapkejkovi (engl. cupcakes) su neverovatno sočni i ukusni kolačići koji su sve popularniji i kod nas. Pošto sutra počinje škola, mislila sam da ne bi bilo loše da vas obradujem jednim finim, letnjim receptom i receptom za čokoladne kapkejkove, a vi da njima obradujete vaše školarce.
Ako nemate školarce, obradujete vaše voljene bilo da idu u školu ili ne. Za osmeh je malo potrebno. 🙂
Pre recepata, evo nekih zanimljivosti o omiljenoj poslastici kako u Americi, tako i šire. Ne znam da li znate, ali u baš toj Americi od 2012. postoji bankomat, tačnije kapkejkomat. Da, da, uređaj koji radi po principu bankomata, ali umesto novca izbacuje kapkejkove. To je osmislila pekara „Sprinkls“ sa Beverli Hilsa Ta pekara postoji od 2005. i samo pravi kapkejkove. Njihov kapkejkomat sadrži i do 600 komada ovih kolačića i otvoren je non stop.
Ova poslastica postala je veoma popularna u poslednjih nekoliko godina. Lepeza ukusa ide od klasičnog, na bazi vanile (recept imate i kod mene na blogu) preko sočno slatkog poput mešavine jabuke i karamele, pa do neobično ukusnog sa papričicom jalapeno (da, da, to je ona mnogo ljuta papričica) i čedar sirom. I da, stvarno postoji kapkejk za svačiji ukus. 🙂
U toj 2012. čak 770.000.000 kapkejkova je pojedeno u Sjedinjenim državama. Izraz „kapkejk“ počeo je da se koristi s kraja 19. veka za kolačiće koji su napravljeni od sastojaka koji su mereni šoljom. Evo recepta:
- 1 šolja putera,
- 2 šolje šećera,
- 3 šolje brašna
- 4 jaja
U davno vreme, tačnije u 18. veku, kapkejkovi su se pekli u šoljama za čaj ili u glinenim posudicama. Otuda i druga teorija odakle potiče naziv „kapkejk„.
U Americi se čak 13 odsto budućih nevesti odlučuje za kapkejkove, umesto za svadbenu tortu. To se bira zbog jednostavnosti, a što će, ipak, teže doći kod nas. S druge strane, kapkejkovi se u Britaniji zovu bajkoviti kolači (fairy cakes), a u Australiji patikejkovi (patty cakes).
Najveći kapkejk napravljen je 2009. i težio je 551,4 kilograma, 1,2 metra je bio visok i tri metra dugačak i imao je dva miliona kalorija. Najmanji kapkejk bio je veličine svega centimetar i po, a širok tri centimetra. Napravljen je povodom Svetske nedelje kapkejkova.
Vinston Čerčil je prvi predložio dekoraciju od šlaga na kapkejkovima. U proseku, svaki Amerikanac pojede jedan kapkejk na dan. Nekada su se feminizirani muškarci nazivali kapkejkovi. U Njujorku su kapkejkovi zabranjeni u školama da bi se smanjila gojaznost dece.
Čudovište strip majstora Lavkrafta, Ktulu, je nastalo jer se autor prejeo kapkejkova. 🙂
Kapkejkovi sa čokoladom, puter – krem sa čokoladom
vreme: 45 minuta + hlađenje
Sastojci:
- 150 g crne čokolade (70% kakaoa)
- 350 g brašna
- 60 g kakaoa u prahu
- 370 g kristal šečera
- 1 kašičica sode bikarbone
- 3 veća jajeta
- 240 ml kafe, ohlađene (ako vas mrzi da kuvate kafu, a imate instant, onda u 240 ml vrele vode stavite instant kafu i ohladite)
- 240 ml mlaćenice (ako nemate mlaćenicu, sipajte kašiku limunovog soka, dodajte 250 ml mleka i pustite da odstoji deset minuta)
- 210 ml ulja
Sastojci za krem:
- 180 g crne čokolade (70% kakaoa)
- 300 g maslaca
- 540 g šećera u prahu
Trebaće vam još: dva pleha za 12 kapkejkova i papirne korpice odgovarajuće veličine
Priprema kapkejkova:
Uključite rernu na 160 stepeni i ventilator. Sitno iseckajte čokoladu (najbolje u multipraktiku), pa prespite u veliku činiju i pomešajte sa suvim sastojcima i pola kašičice sitne morske soli. U zasebnoj činiji umutite vlažne sastojke mikserom, a onda postepeno dodajte mešavinu suvih sastojaka i mutite dok ne dobijete glatku masu.
Prebacite smesu u manju posudul i pažljivo napunite korpice do dve trećine. Ubacite u zagrejanu rernu i izvadite posle 20 minuta, odnosno kada se testo vrati pošto ga pritisnete prstom. Ostavite da se prohladi.
Priprema krema:
Istopite čokoladu u vatrostalnoj posudi postavljenoj iznad šerpe sa provrelom vodom, ali tako da joj dno ne dodiruje vodu. Sklonite sa vatre i ostavite pet do deset minuta da se prohladi – posuda mora da se ohladi dovoljno da možete da je uhvatite rukom.
U međuvremenu, mutite puter mikserom četiri do pet minuta, dok ne dobijete bledu i glatku masu. Prosejte šećer u prahu u veliku činiju, pa ga dodajte maslacu u dva navrata, pri čemu, posle svakog dodavanja treba dobro da promešate smesu. Postepeno dodajte mleko i mutite još pet minuta, odnosno dok se sve lepo ne sjedini.
Dodajte pomalo rastopljene čokolade, uz neprestano mešanje, pa mutite još nekoliko minuta dok smesa ne dobije lepu, ujednačenu, čokoladnu boju. Kada se kapkejkovi ohlade, ukasite ih kremom i uživajte.
Mohito kapkejkovi
vreme: 50 minuta + hlađenje
Sastojci:
- 250 g brašna
- 1 prašak za pecivo
- 250 g kristal šećera
- ½ kašičice sode bikarbone
- kora od tri limete ili limuna
- kašika i po soka od limete ili limuna
- 275 g maslaca, omekšanog
- 4 veća jajeta
- jedna i po kašika aromatičnog mleka s nanom (sledi recept ispod!)
- 24 ušećerena lista nane (listove sveže nane premažite umućenim belancem, uvaljate u šećer i ostavite preko noći)
Sastojci za fil:
- 300 g maslaca, omekšanog
- 675 g šećera u prahu
- 3 kašike ruma
- 2 kašike aromatičnog mleka s nanom
Trebaće vam još: dva pleha za 12 mafina i papirne korpice odgovarajuće veličine
Priprema kapkejkova:
Zagrejte rernu na 170 stepeni. U veliku posudu sipajte sve suve sastojke za kapkejkove, osim listova nane, dodajte narendanu koru, jednu i po kašiku soka od limete ili limuna, maslac i jaja, pa mutite 60 sekundi mikserom. Dodajte aromatično mleko s nanom, pa mutite još 20 sekundi dok se sve lepo ne ujednači.
Špatulom sastružite smesu sa zidova posude, pa promešajte još 30 sekundi da biste bili sigurni da su se svi sastojci sjedinili. Dve trećine svake korpice napunite smesom, ali ne morate da poravnate. Stavite ih u rernu i izvadite posle 20 minuta, odnosno kada se testo vrati pošto ga pritisnete prstom. Ostavite da se ohladi.
Priprema krema:
U međuvremenu napravite krem. Mutite maslac mikserom četiri do pet minuta, dok ne dobijete glatku, bledu masu. Prosejte šećer u prahu u veliku činiju pa ga dodajte maslacu u dva navrata, pri čemu, posle svakog dodavanja treba dobro da promešate smesu.
Postepeno dodajte rum i aromatično mleko s nanom i mutite još tri do pet minuta, dok se sve lepo ne sjedini. Kada se kapkejkovi ohlade, ukrasite ih puter kremom i ušećerenim listom nane.
Aromatično mleko
vreme: pet minuta + hlađenje
Sastojci:
- 200 ml punomasnog mleka
- 2 pune kašike aromatičnog bilja po izboru (blago zgnječene mahune kardamoma, listići erl grej ili nekog začinjenog čaja (roibos, lapsang sučong), osušenih cvetova lavande, svežih listova nane, ruzmarin, bosiljak, majčina dušica…)
Priprema:
Sipajte mleko i bilje u šerpu i stavite na srednju vatru. Pre nego što provri, držite ga sve vreme na oku – smanjite vatru na tihu i kuvajte još otprilike dva minuta. Sklonite šerpu sa vatre, poklopite i ostavite da se potpuno ohladi. Kad se ohladi, procedite mleko kroz cediljku.
Mleko je spremno za konzumaciju ili ga čuvajte u hermetičkoj posudi u frižideru.
Fotografije: Pixabay.com, Youtube, shoutjohn.co.uk, thelittlemissmuffin.wordpress.com, gourmet.com, alittlecake.co.uk
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Čudesna kafa: Od koza koje su plesale do neverovatnih 146 milijardi popijenih šoljica
-
„Niška pivara“ brižljivo čuva tradiciju: Od sna i vizije do zlatnog, penušavog napitka
-
Sva strast u tanjiru: Španska kuhinja raspaljuje maštu i tera na greh (RECEPTI)
-
Kineske vatre: Bez ishitrenih poteza u godini metalnog Pacova! (RECEPTI)
-
Dan prokupca: Vinari stekli osećaj za nešto novo! (RECEPTI)