jill111 / Pixabay

Uvod u leto: Šta da jedete, a šta da izbegavate kad upeče zvezda? (RECEPTI)

Odavno su krenuli topli dani i jun je poznat kao mesec kada ulazimo u najtopilije godišnje doba. Već ste navikli da vas pripremam za leto, pa to činim i ove godine. Ovog puta, moja priprema se razlkuje, jer ću vas pozvati da pre leta uživate u dobrim ukusima naše zemlje u petak 8. juna kod „Beogradske arene„, na severnom platou, tamo gde se nalazi košarkaška lopta. Cela manifestacija nosi naziv „Noćni bazar„. Zato ću ja u ovom tekstu da se malo sukobim sa pravilima, i ovo je tekst pun kotradiktornosti, ali bar ću vam iskreno otkriti šta je ono što ja volim leti da jedem i pijem.
Nutricionisti će vam reći da je za vreme velikih vrućina važno da ne opterećujete organizam hranom koja zahteva duže varenje i tako dovodi do zagrevanja tela, a vama stvara osećaj topline. Treba da jedete mnogo voća i povrća u toku dana, a najidealnije je da se osvežite jogurtom, sladoledom i supicom od tikvica ili tofua.

Dobar dan! 😃🍻 #pivo #sidro #mi #lepdan

Објава коју дели Nataša Ilić (@rokselana) дана


Prema nuticionistima, mnogo crvenog mesa, luka, jakih začina, masnoće i alkoholnih pića nije najbolje što možete da pojedete ili popijete za vreme vrućina. Ja, priznajem, ne mogu bolje da se rashladim nego kad popijem pivo, a to je ono što znalci ne preporučuju. Prema njihovim pravilima, upravo alkohol izaziva još veće znojenje. Tokom leta treba piti mnogo vode, a kod pojačanog znojenja izgubljene elektrolite valja nadoknaditi nekim finim pićem.

Moja preporuka

Smatram da tokom leta valja jesti sve ono što vam prija. Dan započinjem čašicom soka od aronije. Upravo aroniju kuće „HoFF“ sam imala prilike da probam i redovno je konzumiram, pa vam mogu napisati da je ona nešto najbolje što se kod nas nalazi na tržištu. O njihovoj aroniji pročitajte ovde. Uvek ću za doručak izabrati provrće koje je sirovo ili kuvano na pari, uz humus. Odličan izbor je i ovsena kaša sa malinama ili jagodama koju možete i sami da napravite. Volim jogurt i njega uvek mogu da konzumiram u salati ili samostalno, ili kao dodatak jelima. Limunada sa nanom je takođe odličan izbor i način da se rashladite.

Za ručak savetujem salate ili grilovano povrće. Idealan izbor je grčka salata ili portugalska salata. Recept kako da napravite grčku salatu imate ovde. Od mesa, ako baš ne možete bez njega, leti je najbolje jesti ribu, piletinu ili ćuretinu. Meso odlično ide uz kus-kus. Naravno, ljubitelj sam pica i pasti i savetujem da to bude neka lagana varijanta ovih italijanskih poslastica, tipa vegetarijanska pica i pasta sa morskim plodovima ili tunjevinom. Za užinu odlično je pojesti pola kuvanog kukuruza. Obavezno kao desert izaberite lubenice ili dinje, ili bilo koje voće.

Večeru možete i da preskočite, a ako ipak volite da nešto čalabrcnete, savetujem da to bude osvežavajuće poput sladoleda ili voćne salate. Od pića uvek biram pivo i to u svako doba dana. Leti pijem belo ili roze vino, uglavnom uveče ili kasno popodne i pravim „pijanu dinju“ kad imam goste. Koktele ne pijem nikad. Savetujem vam da za sve ovo svratite na „Noćni bazar“ 8. juna  kod „Arene“ i to od 17 časova do ponoći i uverite se koliko dobrih stvari ima, kao što su zanatska piva kuće „Dogma“ i „Mini pivare„. Obavezno obradujte nepca probajte neke nove ukuse, a možda vas sve ovo inspiriše da promenite letnje navike.

Recept

Pijana dinja

Pijana dinja by me 🙂 #Tisa @Tiskimir

Објава коју дели Nataša Ilić (@rokselana) дана


Sastojci:

  • 1 dinja
  • ½ l do 1 l belog vina ili prema ukusu
  • 5 kašika šećera ili koliko vi mislite da treba

Priprema:

Dinju očistite i isecite na šnite. Vino sipati u veliku posudu. Vinu dodati šećer i umutiti dok se šećer ne rastopi. Staviti dinju u vino sa šećerom, da se lepo natopi. Ostaviti u frižideru bar sat vremena.

A sad saveti onih koji znaju malo više od mene 🙂

Hrana koja hladi

Voće

Voće je nešto što treba da unosite svakodnevno u organizam. U njemu ima sve ono što vam je potrbeno – vitamini, minerali, antioksidansi, kao što su beta-karoten i likopen, koji štite kožu od sunčevih zraka. Takođe, voće sadrži vodu, pa onda ne treba da čudi što se savetuje da se konzumira u neograničenim količinama. Zato nagrnite na jagode, maline, trešnje, breskve, kajsije, grožđe i sve što vam dođe pod ruku.

Povrće

Nema razlike između voća i povrća! Povrće je izvor hranljivih materija, posebno antioksidansa. Povrće, po pravilu, sadrži i vodu, pa je logično da hladi telo i nadoknađuje izgubljenu tečnost. Povrće i voće obiluje kalijumom, elektrolitom koji se intenzivno gubi putem znoja i njega valja nadoknaditi baš unošenjem ovih namirnica.

Salate

Najbrži recept za osveženje je priprema voćnih ili salata od povrća. Ne štedite lubenice, dinje, breskve, smokve, ananase, krastavce, paprike, paradajz, zelenu salatu kao i tikvice i patlidžan. Ako tome još podate skuvane i ohlađene žitarice i belo meso ili ribu, salate se pretvaraju u osvežavajući, hranljiv obrok, idealan za vrućinu.

Jogurt

Jogurt je odličan izvor korisnih bakterija koje štite od mnogih neželjenih infekcija, jer blagotvorno deluje na crevnu mikrofloru. Odlično ide uz tople dane, jer osvežava i hladi. Koliko je jogurt fenomenalna namirnica govore i specijaliteti u kojima je on glavni junak, iz toplih zemalja. Na primer, Turci i Grci imaju jogurt koji se razlikuje od našeg, jer je gušći i kremastiji. Turci imaju i ajran koji je sličan jogurtu, samo što je ređi i slaniji. Grci imaju tzatziki, a Indusi lasi. Recept za ajran imate ovde.

Recept

Pečeni karfiol sa grčkim jogurtom

Sastojci:

  • 1 veći karfiol
  • kašičica mlevenog kumina
  • 200 ml grčkog jogurta
  • sok od ½ limuna
  • 1 čen belog luka ili bekli luk u granulama
  • veza peršuna
  • brusnice i orasi po želji
  • so i biber po želji

Priprema:

Karfiol odvojiti na cvetove. Napraviti marinadu od maslinovog ulja, bibera, soli i kumina. U tu marinadu umakati cvetove karfiola. Staviti papir za pečenje na pleh i poređati karfiol. Zagrejati rernu na 200 stepeni. Staviti karfiol da se peče pola sata. Čim poprimi zlatastu boju, izvući karfiol iz rerne.

Grčki jogurt staviti u posudu. Njemu dodati beli luk, iseckani peršun, sok od limuna i so po želji i sve dobro promešati. Karfiol služiti uz već pripremljeni, ohlađeni grčki jogurt i uz šaku brusnica i oraha.

 

Izotonična pića i voda

Za vreme vrućina telo izbacuje otrove elektrolite i vodu. Da bi nadoknadili izgubljenu tečnost i osvežili se, najbolje je konzumiratii vodu ili nezaslađeni čaj ohlađen na sobnoj temperaturi. Ako se intenzivno znojite, dobar izbor su izotonična pića koja vraćaju izgubljene elektrolite. Previše rashlađena pića pojačavaju osećaj vrućine.

Recept

Limunada sa nanom

Sastojci:

  • sok od 1 limuna
  • 2 kašike šečera ili meda 
  • 1 veza sveže nane
  • 1 l vode

Priprema:

Iseckati svežu nanu i dodati u vodu u kojoj ste pre toga umutili sok od limuna sa ili bez šećera ili meda. Konzumirati dobro rashlađeno.

Žitarice

Razne žitarice poput pšenice, ječma, prosa, kinoe, kus-kusa mogu lako da se spreme. Samo se skuvaju, uz dodatak maslinovog ulja i soli. Kuvane žitarice leti treba ohladiti i takve ih uklopiti uz razna jela, a leti najbolje idu uz salatu.

Sladoled

Oko sladoleda nema neke filosofije. Kremast, sa čokoladom ili dijetalni, voćni ili potpuno neobičan, upravo on zna da nas razveseli i učini srećnima. I to je dovoljan razlog da posegnete za njim. Više o sladoledu imate ovde.

Supe

Za veoma tople dane, najbolji obrok može da bude samo fina supa koja neće opteretiti stomak. Prednost treba dati laganoj supi sa povrćem koja u sebi sadrži krastavac, tikvice ili tofu. Takva supa može da pruži osveženje i da nadoknadi elektrolite.

Recept

Krem supa od tikvica

Sastojci:

  • 600 g tikvica
  • 300 g krompira
  • 80 g luka
  • 1 do 2 čena belog luka
  • 100 ml pavlake za kuvanje
  • 1 ½ l vode
  • 2 kašike maslaca
  • 2 do 3 kašike soka od limuna
  • 1 kašika biljnog začina

Priprema: 

Maslac stavite u posudu i zagrejte. Iseckajte luk i dodajte u posudu. Čim luk postane staklast, dodajte iseckane tikvice i sve kratko propržite. Dodajte iseckani krompir, litar vode, začin i kuvajte oko 20 minuta.

Na kraju dodajte usitnjeni beli luk. Usitnite kuvano povrće, dodajte ostatak vode, pavlaku i sok od limuna, pa sve zajedno kratko prokuvajte. Ova supa odlično ide uz mocarelu.

Hrana koja se ne preporučuje

Alkohol

Mnogi poput mene uživaju u dobrom pivu. Neki, pak, vole koktele, ali nutricionisti tvrde da to uopšte nije dobar izbor. Naime, alkohol kao takav nije dobar izbor za vrele dane, jer dovodi do dehidriranja.

Kalorična jela

Kalorična jela se duže vare, a ceo taj proces zagreva organizam. Takva jela izazivaju žeđ, pa je preporučljivo da se izbegavaju kad su vrućine.

Suhomesnati proizvodi

Suhomesnati proivodi imaju mnogo soli i teže se vari. Samim tim, izazivaju žeđ i zahtevaju da više pijete, što iscrpljuje organizam.

Zreli i masni sirevi

Kao i suhomesnati proizvodi, zreli i masni sirevi imaju mnogo masnoće i soli. Te materije leti sprečavaju hlađenje organizma. Uz to,prilikom bvelikih vrućina, ove se namirnice vrlo lako kvare, što može dovesti do bakterijskog trovanja, a to vam nikako ne treba leti.

Zimska jela – leti

Nije isključeno da ljudi ovde vole da pojedu sarmu i tokom letnjih meseci, kao i razne gulaše. Ova jela se jedu topla i čine da se organizam ugreje. Kada pojedete tako nešto leti, sledi pakao, ali bukvalno. Smatram da je mnogo bolje odlučiti se za letnje varijante zimskih jela kao što su sarmice od zelja, musaka od karfiola ili musaka od praziluka, punjene paprike ili punjene tikvice, ako baš ne možete bez nečeg takvog.

Recept

Musaka od praziluka

Sastojci:

  • 500 g mešanog melevenog mesa
  • 1 kg praziluka
  • 1 glavica crnog luka
  • oko 200 – 250 ml pasiranog paradajza
  • 1 do 1 ½ pavlake
  • malo narednane gaude
  • 2 lovorova lista,
  • suncokretovo ulje, malčice margarina, origano, bosiljak, biljni začin, peršun, beli luk u granulama, ljuta aleva paprika (prema ukusu, nije neophodna)

Priprema:

Iseckati glavicu luka i izdinstati na suncokretovom ulju. Isecati praziluk na kolutove. Crnom luku dodati mleveno meso i nastaviti dinstanje. Izdinstanom mesu dodati pasirani paradajz i začine po ukusu (origano, bosiljak, biljni začin, beli luk u granulama, alevu papriku i lovorove listove). U lonac nasuti dovoljno vode, posoliti i straviti na ringlu da proključa.

Kad proključa, dodati praziluk i kuvati pet minuta. Vatrostalnu posodu obložiti margarinom. Ređati red kuvanog praziluka, red mesa dok se ne potroše sastojci. Na kraju dodati pavlaku, izrendanu gaudu i malo origana. Peći na 200 stepeni oko 20 minuta. 

Gazirana pića i pića sa šećerom

Kao i alkohol, tako i slatka i gazirana pića utiču na dehidriranje. Zato je važno izbegavati ovakve tekućine.

Pića sa kofeinom

Kofein je poznatkao diuretik. U prevodu, on čini da izbacujete vodu iz organizma. To deluje loše na proces hlađenja. Kofein ubrzava i metabolizam, što dovodi do zagrevanja organizma. Ako vam je teško da se odreknete omiljene kafe, bar je smanjite tokom leta, savetuju nutricionisti.

 

Inspiracija (za jedan recept) – palachinkablog.com

Fotografije: Pixabay, erikabrownrd.com, justspices.de, aska.rs, kuvanjeodsrca.rs

Ostavite odgovor