dungthuyvunguyen / Pixabay

Ušli smo u leto: Eterična ulja na putovanjima, odmoru, plaži i za – nemirnu decu!

Putovanja, znam ja to vrlo dobro, su super. Međutim, promena mesta vožnbja do tamo za neke mogu da predstavljau problem. Da li ste znali da eterična ulja mogu da vam pomognu u tome? Da ulja lavande, čajevca, bergamota, limuna, nane i mirisne muškatle mogu da pomognu kod suzbijanja insekata, ali kod mučnine i iscrpljenosti.

Na primer, pre samog puta pospite nekoliko kapi ulja eukaliptusa na vatu i stavite je u auto. Za sunce su odlična ulja jojobe i bergamota.

Lavandom protiv nervoze

Da biste povećali koncentraciju i oprez tokom vožnje, dovoljna su vam ulja lavande, eukaliptusa i nane. Stavite nekoliko kapi ulja na komadiće vate i rasporedite ih po automobilu. Prirodni mirisi povoljno će uticati na onog ko vozi kao i na njegove saputnike i pomoći će da lakše podnesu vrućine i gužve na putevima.

Ako tokom puta zna da vas muči nervoza, ublažićete je tako ako na maramicu stavite nekoliko kapi lavandinog i uljaod muškatle. Maramicu držite u plasičnoj kesici, a onda duboko udahnite nekoliko puta.

Đumbirom protiv mučnine

Eteričnim uljima možete se boriti i protiv iscrpljenosti na putu. Nekoliko kapi ulja lavande i eukaliptusa stavite na slepoočnice, iza vrata, gornji deo stomaka i duboko dišite.

U slučaju mučnine na putu, koristite nanu ili đumbir. Nakapajte jednu kap ulja od nane na kocku šećera i konzumirajte kao bombonu. Đumbir isto pomaže kod mučnine, pa možete jednu kap njegovog ulja staviti na maramicu i polako udišite.

Eterično ulje od nane ima umirujuće dejstvo na želudac i odlično je kod tegoba koje prate putovanja kao što su nadutost, mučnina ili glavobolja. Ukoliko se pojavi neki problem, nanesite jednu do dve kapi eteričnog ulja od nane na maramicu, pa udahnite nekoliko puta. Kod izraženih problema možete pomešati jednu do dve kapi eteričnog ulja od nane ili đumbira i masirajte područje želuca u smeru kretanja kazaljke na satu.

Ako vas putovanje avionom čini nervoznim i uznemirenim, na papirnatu maramicu nakapajte po kap eteričnog ulja lavande i mirisne mušlkatle i udišite.

Izbegavajte upotrebu sintetičkih mirisa za vreme vožnje. Umesto njih, nanesite par kapi nekog osvežavajućeg eteričnog ulja kako što su nana, eukaliptus, limunova trava na maramicu. Posebno se preporučuje za vreme gužvi na putevima, jer mešavine ulja opuštaju i hlade, a ne uspavljuju.

Recept za nemirnu decu

Deca na dugim putovanjima mogu da postanu nemirna i razdražljiva. Pomešajte deset kapi eteričnog ulja kamilice sa 50 mililitra ulja od makadamije. Kad klinci postanu nesnosni, izmasirajte im stopala i noge sa ovom mešavinom.

Za lakšu adaptaciju na novu sredinu

Kad najzad stignete na svoje odredište, za lakšu adaptaciju na novom i nepoznatom mestu koristite ulja koja mirišu kao vaša kuća. Pripremite kupku sa vašim omiljenim uljem, stavite nekoliko kapi po prostoriji u kojoj boravite i bićete iznenađeni kako ćete se lako i brzo smiriti.

Da biste se posle dugog puta takođe brzo vratili u svakodnevicu, nanesite nekoliko kapi ulja od muškatle ili nane na maramicu ili u kupku.

Pošto nigde, pa ni u boljim hotelima ne možete da budete sigurni da je sve čisto, evo nekoliko praktičnih saveta. Obrišite WC šolju, kvake, lavabo  i kadu papirnatom maramicom na kojoj ste prethodno stavili eterično ulje od čajevca. Ukoliko patite da sve bude besprekorno čisto, pomešajte čajevac sa lavandom i eukaliptusom i učinite isto. Ova tri ulja zajedno imaju jako antibakterijsko dejstvo.

Dušeke možete da dezinfikujete sa nekoliko kapi čajevca, lavande i limunove trave. Tu mešavinu pomešajte sa vodom, stavite u neku prskalicu i raspršite po krevetu. U istu svrhu možete upotrebiti i eterično ulje od kedra.

Jojoba i jlang jlang za sunčanje

U zaštiti kože od sunca mogu vam pomoći eterična ulja. Tokom prepodnevnih i kasnih popodnevnih sati koristite ulje jojobe koje ima prirodni zaštitni faktor 4. Čak možete i sami da smućkate „kremu“. U 100 mililitra jojobinog ulja dodajte 20 kapi ulja lavande, pet kapi jlang jlanga i tri kapi bergamota. Bergamot pomaže kod bržeg dobijanja boje. Međutim, ako imate osetljivu kožu ili kožu sklonu alergijama, onda ga izbegavajte ovo ulje.

Posle sunčanja, na telo nanesite ulje koja će očuvati bakarnu boju kože. U 70 mililitra bademovog ulja i 30 mililitra jojobinog ulja dodajte deset kapi lavandinog, pet kapi čajevca, jednu kap bergamota i dve kapi ulja od muškatle.

Nemojte upotrebljavati citrusna ulja pre izlaganja suncu. Citrusna ulja čine kožu osetljivijom na ultraljubičaste zrake. Isto važi i za kantarionovo ulje  koje se često koristi kao ulje za sunčanje.

Ako vam koža brzo dobija tamnu boju, za sunčanje možete koristiti hladno ceđeno maslinovo ulje (prirodni zaštitni faktor je 2) ili susamovo ulje (prirodni zaštitni faktor je 4) uz dodatak eteričnog ulja lavande.

Za manje opekotine pomaže lavandino ulje

Ukoliko ipak dobijete manje opekotine, njih možete da sanirate uljem od lavande. Za tretman kože koja se oporavlja od opekotina vrlo je dobra i kombinacija ulja divlje ruže u koje se stavi nekoliko kapi eteričnog ulja od lavande.

Ukoliko imate sreće i ukačili ste lepu boju, sačuvajte je uz ovaj recept. Pomešajte deset kapi ulja od lavande, tri kapi ulja od pomorandže, pet kapi ulja mirisne muškatle.

Nanesite na kožu ulje nevena ili mandinga. Može i čisto ili sa nekoliko kapi eteričnog ulja kamilice, ruže ili nerolija. Navedena ulja pomažu kod  ožiljaka.

Protiv insekata

Leto je vreme kad se družimo sa pčelama, osama, paucima, komarcima i drugim bubicama. Ulja kedra, mirisne muškatle, čempresa, eukaliptusa, karanfilića i limunove trave odbijaju insekte.

Izbegavajte upotrebu sintetičkih preparata za zaštitu od buba. Isprobajte sledeću mešavinu. Pomešajte po osam kapi ulja ruzmarina, pomorandže, nane, eukaliptusa i limunove trave. Možete tu da dodate aloja veru.

Ukoliko vas nešto ipak „ćapi„, možete isprobati neki od recepata:

Za ubod pčele – žaoku uklonite pincetom, a zatim na bolno mesto stavite hladnu oblogu od jedne kašičice sode bikarbone i kašike ulja lavande. Možete i destilovanu vodu pomešati sa nekoliko kapi eteričnog ulja kamilice ili lavande. Obloge treba menjati sve dok otok ne splasne. Ovo pomaže i ako vas ugrize mrav.

Za ugriz komarca – na mesto ugriza treba naneti lavandino ulje, čajevca ili njihovu mešavinu. Ponovite postupak na sat vremena. Ako se pojavi upalni proces, potrebno je staviti hladne obloge od nekoliko kapi ulja od kamilice, lavande ili matičnjaka ukombinovanih sa destilovanom vodom.

Za ugriz krpelja/pijavice – ako vas ugrize krpelj ili pijavica na to mesto nanesite ulje čajevca. Posle 20 minuta, krpelja ili pijavicu odstranite prstima, ukoliko nisu sami otpali. Eterično ulje od čajevca se nanosite tri puta dnevno nedelju dana da bi se izbegla infekcija.

Za ugriz pauka – tretirajte ga sledećom mešavinom. Dve do tri kapi čajevca i lavande pomešajte sa jednom kašičicom alkohola ili jabukovog sirćeta. Mažite mesto ugriza tri puta dnevno.

Za ubod ose – na mesto uboda stavljajte hladne obloge natopljene mešavinom jabukovog sirćeta i dve kapi lavande ili čajevca. Obloge menjajte dok otek ne splasne.

Za ugriz meduze – pažljivo uklonite pipke, a posle toga bolno mesto temeljno operite vodom i sapunom, pa nanesite čisto eterično ulje lavande ili kamilice. Onda opečeno mesto ohladite ledom.

 

Fotografije: Pixabay

 

Ostavite odgovor