Prvi put sam dete odvela na letovanje baš u Tunis, u grad Sus. Bilo je to pre Arapskog proleća, 2008. Sus je treći grad po veličini u Tunisu, najveća luka u Tunisu i veoma star grad sa autentičnom medinom koja je pod zaštitom UNESCO – a. Pored Hamemeta, on je centar tunišanskog turizma. Port el Kontaui je svega dva kilometra dalje i poznato je letovališe za one sa „dubljim džepom“.
Prvi utisak je bio da je Tunis siromašna zemlja, sa nametljivim prodavcima koji odmah prepoznaju stranca i nude, guraju se, uporni su da prodaju sve što mogu.
Međutim, prvo upozorenje koje sam dobila kad sam kročila u ovu zemlju je da nikada ne nosim mnogo novca sa sobom, jer su pljačkaši gotovo na svakom koraku. Da nigde ne idem sama kasno noću. Pravila su bila ispoštovana. Moja ćerka Una je tad bila mala i išla je na spavanje rano, pa smo vreme uveče provodile u hotelu, na zabavi za decu posle večere, ili u sobi.
Inače, Tunišani su veseo narod i mnogo vole muziku. Jedan čuveni hit Chemical Brothers-a je preuzet baš sa tunišanske muzičke scene. Ako ne znate o čemu je reč, poslušajte:
Poseta tunišanskom selu
Recepti
Harisa sos
Sastojci:
- 10 suvhih crvenih papričica, očišćenih od semenki
- 2 kašike maslinovog ulja
- 5 čena belog luka
- 1 kašika cimeta
- 1 kašika korjandera
- 1 kašika kima
Prprema:
Ljute papričice prelijte vrelom vodom i ostavite da odstoje 15 minuta dok ne omekšaju. Papričice u drugoj posudi promešajte sa ostalim sastojcima, povremeno dodajući malo vode u kojoj su stajale. Kada sos postane čvrst, možete ga konzervirati tako što ćete ga u staklenoj posudi preliti tankim slojem maslinovog ulja. Sos može da stoji nekoliko meseci u frižideru.
Jagnjetina sa pasuljem
Sastojci:
- 2 šoljice belog pasulja
- 250 g jagnjećeg mesa
- 4 kašike maslaca
- 3 velika luka
- 3 velika paradajza
- 5 šolja supe od mesa
- malo zelenog bibera
- pola kašičice ljute paprike
- so
Priprema:
Pasulj treba ostaviti da prenoći u vodi. Prokuvati ga u svežoj vodi oko 30 minuta, pa iscediti. Iseckani luk propržiti na maslacu i dodati meso isečeno na kockice i dinstati dok voda ne ispari. Dodati očišćen i iseckan paradajz, biber, supu i kuvati na srednjoj vatri 30 minuta. Dodati pasulj i sve kuvati zajedno dok pasulj ne omekša.
Kus-kus sa povrćem
Sastojci:
- 1 tikvica
- 2 zelene paprike
- 1 crvena paprika
- 1 mladi luk
- 3 šoljice supe
- so
- biber
- šafran
- korjander
Priprema:
Povrće iseckajte vrlo tanko i kuvajte u supi oko 15 minuta. Dodajte začine i začinsko bilje. Kus-kus skuvajte po recepturi sa kutije. Sklonite sa vatre i promešajte sa kus-kusom. Neka odstoji desetak minuta. Povrće i začine možete menjajti po ukusu.
Tunišanska salata
Sastojci:
- 100 g tunjevine iz ulja
- 250 g paradajza
- 150 g slatkih paprika
- 100 g zelenih paprika
- 1 srednje veliki krastavac
- 1 veliki luk
- 2 tvrdo kuvana jaja
- 10 maslina
- 6 kašika maslinovog ulja
- 2 kašika sirćeta
- 1 kašika kapara
- prstohvat sušene nane
- 1 limun
- so
Pripema:
Operite i očistite paprike i paradajz. Očistite krastavac i luk. Sve sastojke iseckajte na male komadiće. Protrljajte sušene listove nane među rukama i pretvorite ih u prah. Dodajte drugima sastojcima. Dodajte so i sirće. Sve zajedno izmešajte. Dodajte maslinovo ulje. Ukrasite jajima, malim komadićima tunjevine, maslinama, kaparima i kriškama limuna. Poslužite hladno.
Istorijsko nasleđe od 3.000 godina
Što se kulture tiče, ako poželite da upoznate malo bolje zemlju na kojoj tragovi civilizacije datiraju unazad 3.000 godina treba da posete Nacionalni muzej Bardo u glavnom gradu. Muzej je smešten u bivšoj rezidenciji tunišanskih vladara Bejeva. Sagrađen je u 13. veku, a 1885. je pretvoren u Muzej nacionalnih antikviteta. Ime muzeja dolazi od španske reči „prado“ koja znači „livada“ ili „vrt„. Od inauguracije 1888. godine, kao muzej Alavi prikazuje mavarsku tradiciju pod italijanskim uticajem.
Putovanje do Tunisa
Fotografije: Nebojša Marković, lična arhiva, Flickr, hotels.ng, taste.com.au, thekitchn.com, foodtolove.com.au, cookingclassy.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Čudesna kafa: Od koza koje su plesale do neverovatnih 146 milijardi popijenih šoljica
-
„Niška pivara“ brižljivo čuva tradiciju: Od sna i vizije do zlatnog, penušavog napitka
-
Sva strast u tanjiru: Španska kuhinja raspaljuje maštu i tera na greh (RECEPTI)
-
Kineske vatre: Bez ishitrenih poteza u godini metalnog Pacova! (RECEPTI)
-
Dan prokupca: Vinari stekli osećaj za nešto novo! (RECEPTI)