Princ Eugen Savojski je upisan na stranicama istorije kao veliki vojskovođa koji je opasne muke zadavo Turcima. Iako ga francuska armija nije htela, on je zbog svojih habsburških korena završio u austrougarskoj vojsci. Rođen je davne 1663. u Parizu. Naše komšije Hrvati ga hvale i slave, Bosanci ga apsolutno ne poštuju, niti o njegovim vojnim uspesima govore sa bilo kakvim divljenjem, dok Srbija ume da se ponosi sa svojom vojskom koja je bila u redovima Savojskog. Ipak…
Činjenice se ne mogu izbeći. Nizao je pobede nad Turcima i zadavao im je velike muke. Sećate se priče o pobedi kod Petrovaradina? Ako ne, pročitajte je ovde. A osvajanja Beograda? Tu priču imate ovde. Međutim, ne pamte svi princa Eugena Savojskog po dobru. Bosanska strana priče govori upravo o okrutnosti velikog Savojskog.
Zbog svih tih bitaka i još zbog Mohačke bitke, on je uvršten u heroje. Zbog te habsburšeke veze, na bečkom Trgu heroja je i njegov spomenik. Eugen Savojski je svakako nizao pobede i ostao upamćen u svom narodu kao junak. Drugi narodi pretežno muslimanske veorispovesti neće o o njemu pričati s oduševljenjem.
Baš kad je porazio Turke kod Sente, u oktobru 1697, u Bosni je napravio pravi haos. Za manje od mesec dana je spalio i opljačkao gradove uz reku Bosnu i trajno je poremetio tamošnju demografsku strukturu. Sa 6.500 vojnika od kojih je imao 4.000 kopljanika, 2.500 pešadinaca i grenadira, 12 malih i dva teška topa, Savojski je prešao Savu kod Broda i krenuo u pustošenje.
Savojski je krenuo ka Sarajevu u jesen 1697. U svemu su ga sprečili samo loši putevi i vreme. U rekordnom roku je od Osjeka stigao do Sarajeva, za čak 11 dana. Dnevnik Eugena Savojskog govori drugu vedriju stranu priče. Sarajevo ga je zadivilo izgledom, a „imalo je 120 lepih džamija„. Naparvio je pokolj i sve to lepo što je video i spalio.
Religiozni čovek ili vešt manipulator
Iako je bio veoma stvarna ličnost, mnogi o Eugenu pričaju sa velikim religioznim naklonom. Navodno je, uz pomoć Snežne Gospe porazio Turke kod Petrovaradina 1716. Realno, imao je sreće. Eugen jeste u svojim redovima imao 2.200 Srba koji su osvajali zajedno sa njim. Ipak ,on je odsedao u najstarijoj kući u Beogradu, tačnije Zemunu, kad je onomad osvajao Beograd 1717, ali o tome pročitajte ovde. Hrvati Eugena gledaju kao svog. Najzad, on je posle svih tih osvajanja, od cara Lepoloda I dobio posed sa 19 sela u Baranji. Za sedište je princ Savojski izabrao selo Bilje i tamo izgradio dvorac, a celo imanje je, prema mađarskom izgovoru, nazvano je Belje. Tu je naselio i svoju „braću po veri„, katolike.
Posle paljenja po Bosni, mnogi katolici su se skrivali po šumama. Neki od njih su se dočepali Slavonije i tamo su se naselili. Drugi su otišli za Dalmaciju. Tako je došlo do promene verskih zajednica u Bosni. U svom dnevniku, princ Eugen je napisao da mu je bio cilj da iz Bosnešto više katolika premesti preko Save. U Beču je Eugen Savojski sagradio dvorac Belvedere, gde je imao lepu zbirku umetničkih vrednosti i veliku biblioteku.
Kako je pisao književnik Valerijan Žuj, Eugen Savojski bio je učesnik u homoseksualnim orgijama, a isti autor je napisao mišljenje vojvotkinje od Orleana o Eugenovom fizičkom izgledu. Ona je rekla da je vojvoda imao „veliki nos i istaknute zube„. Umro je 21. aprila 1736. godine u Beču, najvjerovatnije od upale pluća. Kao homoseksulac, nije imao nasednike. Čak je jedna SS brigada dobila ime po njemu.
Inspiracija: Wikipedia, prometej.ba, orum.klix.ba avaz.ba
Fotografije: Wikipedia, brodportal.hr, eugenchocolate.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Njegove reči napisao Branislav Nušić: Amanet velikog majora, branioca Beograda (VIDEO)
-
Apač kome ni četvrtina američke pešadije nije mogla ništa: Džeronimo je bio šaman dostojan divljenja!
-
Plavooki otac Turaka: Od zaostale carevine stvorio modernu republiku, a zemlja ga neće
-
Žal za jugom: I ova predstava je završena, doviđenja, dobri moj! (VIDEO)
-
Radoslav Grujić, srpski Indijana Džouns: Sačuvao naše relikvije od uništavanja, zaboravljen i bez nacionalne časti (VIDEO)