Odavno spremam tekst o grčkoj kuhinji. Puna je raznovrsnosti, bogatstva ukusa. Red da vas uputim u to šta da naručujete kad ste u Grčkoj. Dotle, ako putujete na Krf, evo šta ne bi smeli da propustite od đakonija tamo, u tekstu → ovde. Svakako, pre nego što se otisnete put grčke obale, lanac prodavnica „Super Vero“ je spremio zanimljivu kampanju „Osetite ukus Grčke“ koja će trajati tokom celog juna.
Naime, pošto je „Vero“ zastupnik grčkih proizvoda, svi posetioci moći će, pre kupovine, da probaju namirnice koje čine grčku gastronosmku scenu posebnom. U svom asortimanu „Super Vero“ ima više od 400 grčkih proizvoda kao što su mlečni proizvodi, alkoholna i osvežvajuća pića, grickalice, deserti, ribe, vina, suhomesnati proizvodi, higijenski proizvodi, pelene i naravno – čuvene masline i maslinovo ulje.
U „Super Vero“ radnjama u bulevaru Milutina Milankovića 86 a, ulicama Nikodima Milaša 2 i Mis Irbijeve bb u Beogradu biće organizovan specijalni grčki kulinarski šou. Kuvari će pripremati tradicionalana grčka jela od namirnica koje se mogu naći samo u „Super Vero“ prodavnicama, a kupci će imati mogućnost da na licu mesta probaju hranu.
„Super Vero“ nagrađuje za kupovinu grčkih proizvoda
Sve „Vero“ radnje će bitri obojene bojama Grčke, a da bi sva čula bila zadovoljena, u prodavnicama će svirati grčka muzika. Tokom kampanje „Osetite ukus Grčke“ od 1. do 30. juna kupcima „Super Vera“ će biti predstavljena dva nova brenda „Monoksilitis“ i „Arkadi„. „Monoksilitis“ proizvodi maslinovo ulje, džemove, vina, žačine i druge prirodne proizvode sa Svete gore.
Sa recepturom koja se zasniva na prirodnim sastojcima kao što su maslinovo ulje, morska so i voda, „Arkadi“ nudi široku paletu proizvoda za prirodnu higijenu. Njihovi proizvodi su napravljeni u Grčkoj od sirovih, materijala, bez sintetike, aditiva, boja i mirisa i potpuno su ekološki, jer su razgradivi.
Takođe, tokom promotivnog perioda, potrpšači u „Super Vero“ radnjama će imati priliku da osvoje vredne nagrade, među kojima su tri putovnja za dve osobe na neko od grčkih ostrva.
Pre nego što se ozbiljno ne pozabavim grčkom kuhinjom i pre nego što trknete u „Vero“ po svoj ukus iz Grčke, red je da vas samo malo uputim u tu riznicu ukusa.
Čarobna grčka kuhinja
Grčka kuhinja se sastoji od svežeg povrća i mesa. Obično od mesa u Grčkoj obiluju jagneće, pileće, svinjsko, riblje i goveđe. Uticaj na grčku kuhinju imali su Turci i Italijani, kao i zemlje u blizini. Mešavina začina daje grčkim jelima poseban ukus. Masline, limun, beli luk i širok spektar začinskog bilja su glavna okosnica kuhinje ove mediteranske zemlje. Grčke proslave, festivali i verski praznici čine centar grčkog života, kada se okupljaju porodice i prijatelji da zajedno uživaju u hrani.
Grci su poznati po mediteranskoj hrani, dobrim vinima i vinogradarstvu starom više od 4000 godina. U Grčkoj ima čak 400 sorta grožđa. Neke sorte grožđa su poznate još iz antičkog perioda. Ostrvo Ikarija je mesto sa najdužim životnim vekom, a Grci vole da popiju crveno vino posle obroka. Kažu da upravo njemu duguju za dugovečnost.
Hrana tokom praznika
Proslava Uskrsa u Grčkoj počinje prvim danom posta, kada se Grci spremaju za Hristovo vaskrsenje čišćenjem organizma. Hrana koja se jede za vreme posta naziva se „nistisima“ i odnosi se na sve namirnice tokom ovog restriktivnog perioda. Tradicionalni grčki uskršnji hleb, „tzoureki„, ima blago slatkasti ukus. U Grčkoj se obavezno prave i uskršnji kolačići koji se dele rodbini i gostima. Uskrs je vreme velikog slavlja. Obavezna je uskršnja supa „majeritza„, koja se pravi od jagnjetine i začina.
Za Božić se spremaju kolači „melomakarona“ i „kurabietes„. „Melomakarona„su kolačići preliveni medom i orasima, a „kurabietes“ su puter kolačići sa šećerom i bademima. Grci obožavaju slatikše, pa uživaju i mnogim drugim slatkim zalogajima. O tome, u redovima ispod.
Jela sa filo testom
Filo testo je veoma tanko i vazdušasto. Filo je temelj mnogih omiljenih grčkih jela. Koristi se za pitu sa spanaćem koja u Grčkoj nosi naziv „spanakopita“ i baklavu. Ostala grčka jela sa filo testom su predjela sa morskim plodovima, prilozi, poslastice i tartovi. Inače, Grci obožavaju pite i često ih spremaju. One su takođe osnova grčke kuhinje.
Meso
Grci vole jagnjetinu i ona se jede svuda, uglavnom pržena. Jagnjetina se jede kao glavno jelo i uz povrće. Grci uživaju i u piletini, svinjetini, govedini i ribi. Bilo koje od nabrojanog mesa ide u suvlaki. Inače, Grci kad jedu životinje, jedu sve. Bukavlno. To podrazumeva i rep i papke ili nožice. Većina Grka jede džigericu, mozak, srce, creva, bubrege, čak i očne jabučice i to posebno od ovaca i koza. Ništa čudno, i naši jedu bele bubrege i škembiće.
Pita hleb
Pita hleb ide uz mnoge grčke obroke. Umaci koji se fino uparuju uz pita hleb su tzatziki ili maslinovo ulje sa limunom i začinima. Pita hleb se lepo uparuje uz brzu hranu kao što je giros i koji se često pravi od jagnejćeg, svinjskog ili pilećeg mesa i uz koji ide paradajz, luk i tzatziki. Grci jedu hleb uz gotovo sva jela, kao i mi. Možda oni jedino proštuju „pravilo“ i ne jedu ga sa makaronima, dok pojedinci kod nas bez problema jedu i hleb sa tesetninom.
Recept
Domaći tzatziki
Sastojci:
- 2 šolje grčkog jogurta
- 1 ½ krastavac
- 2 čena belog luka
- 2 kašike maslinovog ulja
- malo sveže mirođije
- 1 kašičica soli
- sok od 1 limuna
Priprema:
Krastavac očistiti i izrendati na trake. Satviti na kuhinjski papir i posoliti. Ostaviti ga da stoji tako posoljen pola sata. Posle pola sata, prebaciti krastavac u činiju, preliti grčkim jogurtom i promešati. Dodati beli luk, maslinovo ulje, mirođiju i sok od limuna. Sve to dobro promešati. Posoliti i pobiberiti po želji. Ostaviti u frižideru da se hladi bar jedan sat.
Salate
Grčka salata se pravi od maslina, paradajza i feta sira. Preliv za salatu je obično maslinovo ulje sa sirćetom i začinima. Orašasti plodovi često služe za ukras u grčkim salatama. Hleb je obavezan uz salatu „čoriatiki“ koja u celom svetu nosi naziv grčka. Grci vole da umaču hleb u onaj sos koji se napravi od paradajza, feta sira i maslinovog ulja. Taj ostatak ili sos se u Grčkoj naziva „papara“ (što je isto i psovka), a češće je „vuta„. Inače, Grci jedu sir uz gotovo svako jelo.
Recept
Grčka salata
Sastojci:
- ½ zelene salate
- 1 čen belog luka
- 1 luk
- 2 zelene ili crvene paprike
- 1 šolja grčkih maslina po izboru
- 2 paradajza
- 200 g feta sira
Priprema:
Salatu odvojite na manje listove. Beli luk sitno iseckajte ili ispasirajte. Luk isecite na kolutove, kao i paprike. Masline isecite na kolutove (očistite od koštica) ili ih ostavite cele. Paradajz isecite na četvrine. Sve stavite u veliku činiju i promešajte. Salatu služiti uz topao pita hleb.
Preliv za grčku salatu
Sastojci:
- pola šolje maslinovog ulja
- 3 kašike vinskog sirćeta
- ½ kašičise soli
- ½ kašičice origana
- biber po želji
Priprema:
Sve sastojke promešati i preliti preko salate.
Povrće
Grčka kuhinja je poznata po tome što obiluje povrćem. Musaka se sastoji od patlidžana punjenog paradajzom, paprikom, lukom i, često, mesom. U Grčkoj se jede raznovrsno povrće kao što je zeleniš, kupus, šargarepa, paradajz, paprika, luk… Zato je vrlo lako biti vegeterijanac u ovoj zemlji. Ne vegan. Vegeterijanac. Povrće je jeftinije nego u ostatku Evrope (ne računam nas) i Grci imaju visokokvalitene proizvode.
Masline, paradajz i limun
Mnoga grčka jela uključuju masline, maslinovo ulje, paradjaz ili limun, bilo da je reč o saltama ili glavnim jelima. Maslinovo ulje je glavni sastojak i okosnica grčke kuhinje. Koristi se u salatama, glavnim jelima pa čak i u klozmetici. Masline, kažu znalci, pozitivno utiču na pritisak i holesterol. Limun pojačava ukus jelima i daje im šmek. To isto čini i paradajz. Međutim, limun i paradajz nikad ne idu zajedno kod Grka. Ili limun, ili paradajz. To „pravilo“ se poštuje bilo da je reč o povrću, mesu, mahunama ili onom što Grci zovu „ladera“ ili kod „uljane hrane“ u šta spada razno povrće i mahunarke.
Feta sir
Slatkiši
Već sam spomenula da Grci vole slatkiše i njihovi slatkiši su ništa drugo nego turske poslastice koje se sa varijacijama prave u Grčkoj. To su, naravno, baklava, „galaktoboureko“ ili grčka krempita, kadaif, „ravani“ ili „samali“ (kolači koji podsećaju na urmašice ili koh).
Mastika
Mastika se proizvodi od grožđa mastikovog drveta. Koristi se za likere, kozmetiku, kao i za preliv kod slatkiša. Mastika se proizvodi samo na malom delu planete, na jugoistočnoj strani mediteranske obale, na grčkom ostrvu Hios. Naučno je dokazano da je mastika lekovita i zato se koristi u kozmetičkim preparatima.
Ostali gurmanski saveti
Ako želite da pojedete dobar suvlaki, bugacu (grčku slatku pitu) ili pitu sa sirom, da popijete dobru kafu bilo da je reč o frapeu (frape je kod njih hladni nes) ili o tradicionalnoj grčkoj kafi, to možete da učinite na gotovo svakom mestu. Izbegavajte da jedete u poznatim turističkim mestima, već pitajte lokalce gde da to učinite. Grci su radi da preporuče i pomognu i, verujte, da će od deset lokala devet biti pun pogodak. Ko bolje zna Grčku od Grka?
Grci odlično spremaju meso. Ono će uvek biti dobro kuvano, isprženo ili ispečeno. Ako nije tako, ako vidite krv ili osetite da to meso nije dobro, običaj kod Grka je da to ne jedu i da vrate porciju. Ako želite drugačije, dužni ste da im to i naglasite.
Grčke čokolade sadrže nešto više mleka. Grci ne piju mnogo gaziranih pića. U Grčkoj se poštuju lokalna pića, kao što su njihova raki (nešto kao naša rakija), uzo, tziporo ili crvena i bela vina. Kokteli se piju leti. Što se hrane tiče, imaju i Grci burgere ili hot dogove, ali to izbegavajte. Grčka pica je obično deblja, ima mnogo više testa. Što se tiče ribe, najbolje je da pitate lokalce gde se jede dobra riba.
Želim vam lep jun u „Vero“ radnjama ili u Grčkoj, ako vam odmor počinje nešto ranije!
≈ tekst napisan zahvaljujući agenciji New Moment≈
Inspiracija – quora.com, agoragreekdelicacies.co.uk, ehow.com
Fotografije: Wikipedia, Pixabay, bonappetit.com, rouxbe.com, fountainavenuekitchen.com, saucyjoceyskitchen.com, gourmed.com, premiumorganicfood.eu, theoliveandthesea.com, chowhound.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
Čudesna kafa: Od koza koje su plesale do neverovatnih 146 milijardi popijenih šoljica
-
„Niška pivara“ brižljivo čuva tradiciju: Od sna i vizije do zlatnog, penušavog napitka
-
Sva strast u tanjiru: Španska kuhinja raspaljuje maštu i tera na greh (RECEPTI)
-
Kineske vatre: Bez ishitrenih poteza u godini metalnog Pacova! (RECEPTI)
-
Dan prokupca: Vinari stekli osećaj za nešto novo! (RECEPTI)