Ludi svet: Verovanja koja prate Novu godinu (RECEPT)

Ne znam koliko ste znali, ali verovanje da se Nova godina dočekuje u crvenom donjem vešu je prisutno skoro svuda u svetu. Međutim, ima toliko raznih verovanja širom sveta da ću ja u narednom tekstu pomenuti samo neka.

Na kraju vas čeka recept da zasladite prve trenutke 2017. 🙂

U Novu godinu ne treba ulaziti sa dugovima, jer će vas takvo stanje pratiti tokom cele godine. Ne treba jesti jela koja sadrže meso pernate živine, jer živina čeprka, pa ćete ukoliko pokusate baš neku koku, u sledećoj godini stalno čeprkati po prošlosti.

Ne bi trebalo ni da iznosite bilo šta kuće, pa čak ni da tresete mrvice sa stolnjaka. U protivnom, sledi godina bez novca. Novu godinu treba dočekati uz mnogo buke, jer se tako teraju zli duhovi. Novu treba da vam čestita osoba suprotnog pola, zbog sreće u ljubavi.

E sad, ne znam koliko vas će uopšte za Novu godinu piti šampanjac, ali kad dođe do čina otvaranja šampanjca treba da se namestite da vas pogodi čep. Ne šalim se, ozbiljna sam. Naime, postoji verovanje da ako vas zvekne čep, sledi odlična godina. Ako vas čep ne pogodi, potrudite se da popijete poslednji gutljaj iz boce, jer i u tom slučaju sledi odlična godina.

Ako želite da vas u Novoj godini prati sreća, englesko verovanje kaže da prvi gost u kući bi trebalo da bude tamnokos, visok muškarac sa poklonom. Ukoliko to, pak, bude muškarac crvene ili plave kose, nagrabusili ste. Loša godina sledi ako vam prva osoba koja pređe prag u Novoj godini bude žena. To je sve zato što plavokosi muškarci podsećaju na nekadašnje osvajače Vikinge.

Ako plavokos ili riđ muškarac uđe prvi u dom, treba da nsoi ugalj za sreću. Škoti u novogodišnjoj noći proslavljaju Hogmanaj. Oni tad idu u pozorišta i na koncerte.

Na Kubi veruju da za doček Nove godine treba pojesti 12 grejpfruta, a poslednji od njih treba da bude pojeden kad otkuca ponoć. Ovo voće simbolizuje 12 meseci i svaki pojedeni grejpfrut znači sreću u jednom mesecu. Na Filipinima u ponoć sto mora da bude pun hrane zbog sreće i blagostanja u Novoj godini. Takođe, tamo se Nova godina dočekuje kanonadom topova od bambusa koji su napravljeni samo zbog toga da bi dobro „isprašili“ staru godinu.

Danci u Novogodišnjoj noći razbijaju tanjire pred ulaznim vratima. Tanjiri označavaju prijatelje. Što ih je više razbijenih, biće više prijatelja. Zato Danci tokom cele godine skupljaju stare tanjire baš za ovaj trenutak. U Grčkoj je Nova godina i Dan Svetog Vasilija. Tada se peče kolač u koji se stavlja novčić. Ko pronađe novčić, biće srećan u Novoj godini, što vrlo podseća na našu priču o česnici. Takođe, Sveti Vasilije je kao Sveti Nikola i ostavlja poklone u cipele.

U Belorusiji se za Novu godinu devojke takmiče i u snalažljivošću i tako se utvrđuje koja će se prva udati. Nemci uzimaju luk sa šest glavica i svaku glavicu seku na pola i sole. Na kojoj se so istopi zna se da će taj mesec biti kišan. Oni ostavljaju i malo hrane za posle ponoći da bi time obezbedili dovoljno hrane u sledećoj godini.

U Japanu se celog decembra kuju planovi za proslavu Nove godine. Japanci smatraju da se svima sve treba oprostiti da bi u Novu godinu ušli čisti. Dana 31. decembra zvona budističkih hramova zvone 108 puta. Tako se, veruju Japanci, tera 108 ljudskih slabosti. Na Tibetu se organizuje novogodišnji mimohod koji traje četiri dana. Običaj je i da se baš za Novu godinu vodi ljubav pod uslovom da ste u braku.

Prvi seks u Novoj godini je „prvi put na poslu„, a poslednji je „isplata računa„. U Kini se kuće ukrašavaju crvenim ukrasima, a svi noževi se sklanjaju iz kuće na 24 sata. Niko ne želi da se povredi u novogodišnjoj noći, jer bi to značilo nesreću tokom cele godine.

U Latinskoj Americi postoji običaj da se u ponoć menja donji veš. Naime, tamo se obične gaće menjaju gaćama žute boje. U Venecueli se nove, žute gaće oblače naopačke kad otkuca ponoć. Ko želi da putuje u sledećoj godini, treba da se u ponoć šeta sa koferom u ruci. Cilj je jedan – da sledeća godina bude srećna. U Australiji se Nova godina dočekuje uz buku, zvbiždanje, trube i crkvena zvona. Stara godina se ispraća na plaži uz šampanjac i fenomenalan vatromet iznad Sidnejske opere.

 

U Austriji je za novogodišnji ručak obavezno pečeno svinjsko meso, kao simbol sreće i blagostanja. Za desert se služi sladoled od nane u obliku deteline sa četiri lista. Prema starom sicilijanskom običaju, sreća u Novoj godini dolazi onima koji na Novu godinu jedu lazanje, a nesreća dolazi svima koji na taj dan jedu makarone ili bilo koju drugu testeninu, sem lazanja.

U Španiji kada otkuca ponoć, treba pojesti 12 zrna grožđa – po jedno za sreću u svakom mesecu u godini. U Holandiji se za Novu godinu peku i jedu krofne. Veruje se da taj čin donosi sreću.

Ponegde u Kolumbiji porodice simbolično slave odlazak stare i dolazak Nove godine igrajući se sa velikom lutkom. Ta velika lutka predstavlja staru godinu. Porodica je omota u razne materijale (tkaninu, karton,…) i tačno u ponoć – zapali.

A sad se prepustite užitku!

Sočni novogodišnji kolačići

vreme: 35 minuta + hlađenje

Sastojci:

  • 140 g običnog brašna
  • 185 g šećera u prahu
  • 30 g kakaoa u prahu
  • ½ kašičice sode bikarbone
  • 1 kašičica đumbira u prahu
  • ½ kašičice karanfilića u prahu
  • kora od pola pomorandže
  • 1 jaje
  • 120 ml ohlađene kafe
  • 120 ml mlaćenice (ako nemate mlaćenicu ovde pročitajte kako da je napravite)
  • 110 ml ulja

Sastojci za puter-krem:

  • 150 g omekšanog maslaca
  • 270 g šećera u prahu
  • 2 kašike ruma

Trebaće vam još: dva pleha za 12 kapkejkova i papirne korpice odgovarajuće veličine

Priprema kapkejkova:

Zagrejte rernu na 160 stepeni. U veliku činiju prosejte suve sastojke za kolačiće, prstohvat sitne morske soli i izrendanu pomorandžinu koru, pa sve promešajte mikserom da se sjedini.

U manjoj činiji pomešajte vlažne sastojke dok ne dobijete svilenkato glatku masu, pa ih postepeno dodajte mešavini suvih. Premestite smesu u manji bokal (ovo ćete morati da radite nekoliko puta) i pažljivo napunite korpice do dve trećine.

Stavite ih u rernu i izvadite posle deset minuta, to jest kad se testo vrati kada ga pritisnete prstom. Ostavite da se ohladi.

Priprema krema:

U međuvremenu, napravite krem. Umutite maslac mikserom četiri do pet minuta, dok ne dobijete glatku, bledu masu. Prosejte šećer u prahu u veliku činiju pa ga dodajte maslacu u dva navrata, pri čemu posle svakog dodavanja treba dobro da izemšate smesu.

Dospite rum i mutite još pet minuta dok se sve lepo ne sjedini. Kada se kolačići ohlade pomoću šprica za kolače ukrasite ih kremom.

 

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Youtube

 

 

 

Ostavite odgovor