Smešteno na obodu Carske bare, na 25 kilometara od Zrenjanina, u okruženju vodotokova Begeja, Tise i trščanih ritova, nalazi se naselje Belo Blato, gde živi nešto više od 1.100 stanovnika. Belo Blato se, u stvari, nalazi na pravom ostrvu.
Blato, a na ostrvu
Okruženo Jocinim, Koča i Belim jezerom, kao i rekom Begej, ovo mirno mesto i pred kraj leta prima goste koji žele da provedu dane u prirodi na čistom vazduhu. Prvi zapisi o Belom Blatu tadašnjem Elzenhajmu, datiraju od sredine 19. veka, kada je Marija Terezija tu naselila Nemce.
Oni se tu nisu dugo zadržali zbog poplave, pa posle jedne od tih pošasti u Belo Blato stižu Slovaci, Mađari, Bugari, Srbi.
Multikulturalnost se održala do današnjih dana, a kako kaže Milan Nedeljkov, direktor osnovne škole i promoter turizma u mestu, svi su složni u nameri da turiste dovedu u ovu oazu mira.
Zadržali bratstvo i jedinstvo
Nedeljkov je nas pristigle predstavnike medija i poveo u obilazak sela, i to na – taljigama! Prva stanica je osnovna škola još iz 1884. nostalgičnog naziva „Bratstvo-jedinstvo„, a nalazi se u Ulici maršala Tita!
- Meštani ne razmišljaju o promeni naziva – kaže Nedeljkov, i pokazuje nam spomenik stradalima u Drugom svetskom ratu.
U centru sela nalazi se i slovačka etno kuća, katolička i slovačka evangelistička crkva, i zaštitnik mesta – dud star 150 godina!
Raj za botaničare
Da, u Belom Blatu imaju ozbiljnu nameru da urede oazu za prirodnjake, govori i podatak da ovde postoji Međunarodni istraživački centar koji će zvanično biti otvoren ovog meseca, a primaće istraživače – biologe iz zemlje i Evrope. Centar ima laboratorije, učionice, i bungalove za smeštaj.
Belo Blato ima i svoj lovački dom. Posle šetnje po sokacima, obilan i nadasve zdrav ručak očekuje turiste na salašu „Lujza„.
Domaćica Radmila Toškov sprema izuzetan paprikaš od mesa mangulice, čuvene sorte svinja, a čije je meso izuzetno zdravo, jer nema holesterola. A tek kad zamiriše štrudla s orasima ili makom – praznik za sva čula!
Burna istorija Ečke
Put vodi dalje u Ečku, koja se nalazi u neposrednoj blizini. Nekadašnji dvorac „Kaštel“ danas je lep hotel koji je zadržao nekadašnji izgled.
Zemlju na kojoj je izgrađen kupio je 1781. veleposednik Luka Lazar i tu izgradio crkvu i naselio svoje podanike. Godine 1820. njegov sin Lazar Agošton sagradio je dvorac. Na otvaranju je svirao devetogodišnji Franc List, a prisustvovao je i čuveni grof Esterhazi, čuveni ugraski veleposednik.
Burna istorija porodice učinila je ovo mesto kultnim. Imanje je 1870. otkupio grof Feliks Ornonkur. Dvorac je obnovljen 1898. ili 1899. i od tad datira današnji izgled dvorca.
Legenda kaže da je Ečka dobila ime po lepoj ćerki Atile Biča Božjeg, koja je preminula na ovom mestu i koja se zvala Ečka.
Pričama nema kraja, pa se tako pripoveda da se nekada davno spahijina ćerka zaljubila u mladića koji je bio u pozorišnoj trupi, koja je gostovala u Ečkoj, i da su se u borovoj šumi pored dvorca sastajali sve dok spahija nije otkrio i napujdao pse na nesrećnog mladića.
Psi su rastrgli mladića, a priča se da devojka koju mladić ostavi treba da dođe u šumu ovog dvorca u nadi da će videti svoju ljubav.
Nije sve u Ečkoj povezano s dalekim vremenima – ima priča i iz novije istorije, ali najbolje je sve videti i doživeti lično.
Fotografije: Wikipedia, Pinterest, Nataša Ilić/lična arhiva/Facebook, magelantravel.rs caravan-travelagent.com
Mogu vam se dopasti i ovi članci
-
„Niška pivara“ brižljivo čuva tradiciju: Od sna i vizije do zlatnog, penušavog napitka
-
Ruma i Rumfest: Divan je kićeni Srem i njegov vašar u žitnoj ravnici (VIDEO)
-
Srpsko „more“: Najlepše plaže koje pružaju morski doživljaj (ili se trude) (VIDEO)
-
Sudar istoka i zapada: Niš – gospodar vremena, meraka i – bureka! (VIDEO)
-
Grad na Kolubari: Zaljubite se u – Valjevu! (VIDEO)